doas düşüş bitti mi

Doğuş Otomotiv (DOAS) hisseleri son bir aydır uzun zamandır görülmeyen bir hareketliliğe sahne oluyor. Mart ayında 260 TL’ye kadar düşen DOAS hisseleri ay içinde gelen son çeyrek bilançosu ile toparlanmaya başlamıştı. Bilançoyla birlikte gelen temettü kararı DOAS hissesini yukarı doğru ivmelendirmiş ve uzun süren durgunluğa son vermişti. Hisse bu hareketle birlikte ralliye başlamış ve kısa sürede 410 TL’ye yaklaşmıştı.

Ancak Doğuş Otomotiv paylarındaki bahar havası çok uzun sürmedi. 400 liranın üzerinde kalıcı olamayan DOAS hissesi adeta serbest düşüşe geçti. Öyle ki bu sert düşüş beraberinde “yeni bir Gübre Fabrikaları vakası mı?” sorusunu da beraberinde getirdi.

407 TL’den başlayan DOAS düşüşü 283 TL’ye kadar devam etti. Kısa sürede verdiğini alan DOAS yatırımcıların tepkisine neden oldu. Peki ne oldu da güzel bilançonun ardından böyle sert bir düşüş yaşandı?

Doğuş Otomotiv hissesi neden düştü?

Her şey güzel giderken gelen bir haber Doğuş Otomotiv hissesinde işleri tersine çevirdi. 29 Nisan tarihinde KAP’a yapılan açıklamada 22 milyon adet payın borsada işlem gören tipe dönüştürülmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulunulduğu belirtildi. Doğuş Otomotiv sermayesinin yüzde 10’una denk gelen bu miktar piyasada endişe yarattı ve hissede düşüşe neden oldu.

DOAS hissesinde düşüş bitti mi?

17 Nisan tarihindeki rekor kapanışın ardından düşüşe geçen DOAS hissesi nadiren de olsa günü pozitif kapatıyordu. 29 Nisan’daki KAP açıklaması ise hisseye daha sert bir darbe indirmişti.

Bugün ise rüzgar tersine döndü. Seans açılışına alıcılı başlayan Doğuş Otomotiv hissesi gün içinde hafif pozitif bir görüntü sergiledi. Seans kapanışının yaklaştığı saatlerde DOAS payları 290 TL’den işlem görüyor.

HSBC’den DOAS için “TUT” tavsiyesi

HSBC bu sabah Türk otomotiv firmaları için yeni bir rapor yayınladı. Raporda Doğuş Otomotiv’in iç talep, fiyatlandırma ve marjlardaki olası bir gerilemeye nispeten açık olduğu belirtildi. Ancak bununla birlikte yeni elektrikli araç modelleriyle DOAS’ın hareketli bir yıl geçirme potansiyeline de sahip olduğu vurgulandı.

Banka Doğuş Otomotiv (DOAS) payları için 320 TL hedef fiyatını korurken tavsiyesini TUT olarak güncelledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl