Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Deutsche Bank: Helikopter para, felakete yol açacak

Deutsche Bank ekonomisti Oliver Harvey, helikopter paranın hiperenflasyon ve çok daha fazlasına yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

piyasa analiz kriz grafik

Avrupa ve Amerika’da yayılmaya devam eden koronavirüs salgınının küresel piyasalar üzerindeki etkisi sürüyor. Salgın, Türkiye’de de etkisini artırarak devam ettirirken Dolar/Türk Lirası kuru, bugün 6.60’ı geçerek 2018 yılının Eylül ayından beri görülmeyen bir seviyeye çıktı.

Küresel ekonomide işler yolunda gitmezken Deutsche Bank ekonomisti Oliver Harvey, koronavirüsün ekonomik etkilerini azaltmak üzere basılan paraların büyük bir hiperenflasyona yol açacağı konusunda uyarıyor.

Zero Hedge‘in bildirdiğine göre Harvey, “Politika yapıcılar ve akademisyenlerin çözümün büyük bir teşvik sağlamak olduğunu düşünmeleri bizi endişelendirmeli. Bunun sebebi ise politikacıların, arzı sabit tutarken talep oranını birkaç ay önceki haline döndürmeye çalışmaları. Başka bir deyişle, eğer hükumetler sokağa çıkma yasaklarından önce harcama seviyelerini sabit tutmaya çalışırsa ve aynı dönemde de yasakları getirirse, mal ve hizmet satın alınamayacağı için daha fazla para olacak, bu da enflasyon ve çok daha fazlasına yol açacaktır.” diyor.

Harvey, sözlerinin devamında hükümetlerin sıkı kurallarla arzı kısıtlı tuttukları bir dönemde parasal genişleme yaratarak harcama politikası uygulamalarının felaket getireceğini ileri sürdü. Deutsche Bank ekonomisti, “Bu hiperenflasyona sebep olabilir ve aslında bu politikayı uygulamak, insanların hayat standartlarına daha fazla zarar verebilir. Hatta hiçbir şey yapmamak bile daha iyi olacaktır.” yorumunu yapıyor.

Harvey’e göre, şu anda tüm zamanların en düşük seviyelerinde işlem gören ABD ve Euro Bölgesi’nde altın ve enflasyona bağlı tahvilleri satın almak iyi bir korunma ve yatırım stratejisi.

Bu arada Bitcoin, son birkaç gündür 5600 – 6400 aralığında işlem görüyor. Bir numaralı kripto para, haberin yayına girdiği sıralarda kripto para borsası Bitstamp’te 5900 dolardan el değiştiriyor.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl