Reuters beklenti anketi: Dolar kaç lira olacak?

Reuters'ın 28 kurumun yer aldığı Nisan ayı anketinde Dolar'ın eylül sonu ve bir yıl sonra hangi seviyede olmasının beklendiği ortaya konuluyor.

Reuters, 28 kurumun katılımıyla bir anket gerçekleştirdi. Reuters’ın bu anketine göre Dolar/Lira kurunun eylül ayı sonu itibari ile 5.9250’yi bulması, bir yıllık süre zarfında ise yüzde 11’in üzerinde yükselişle 6.25 seviyesine kadar çıkması bekleniyor.

Anketten elde edilen sonuçlar, yerel seçimlerin ardından potansiyel belirsizlik ortamı ve ABD ile artan gerilim sonrası Dolar/Lira’nın değer kaybını sürdürmesinin beklendiğini gösteriyor.

Ortalama beklenti, kurun Nisan ayı sonunda 5.60 seviyesinde olması yönünde. Bu tarih için Dolar/Lira’ya yönelik en yüksek beklenti 5.87, en düşük beklenti ise 5.20 düzeyinde.

Haziran ayı sonuna ilişkin beklentilerin de sorulduğu anketin bulguları, kurun o tarihte 5.6550, Eylül sonunda ise 5.9250 olacağının tahmin edildiğine işaret ediyor.

Öte yandan Reuters’ın mart ayında yayınladığı bir önceki anketinde Dolar/Lira’da altı ay sonrasına yönelik beklentinin ortalaması 5.75’ti.

Bugün 5.65 seviyesine kadar tırmanan Dolar kuru, TSİ 22.50 itibari ile 5.624’ten işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl