Dolar seçimden sonra hızla tırmanışa geçti

Dolar/TL, seçimin ardından bugün sabah saatlerinde 5.70'e kadar tırmandı. Bu seviyeden bir miktar çekilerek 5.67'ye inen dolar, cuma gününü 5.58'de kapatmıştı. Dolardaki artış Türkiye'de Bitcoin fiyatlarına da yansıdı.

31 Mart yerel seçimleri sonrası Dolar/TL kuru, oldukça hareketli. Cuma gününü 5.58 seviyesinde kapatan Dolar, bugün 5.70’e kadar çıktı. Dolar, yayın saatinde 5.67’den işlem görüyor. Euro/TL ise 6.39 düzeyinde.

Dolar’ın etkisi ile Türkiye’de Bitcoin‘in fiyatı 23750 TL’ye çıktı. Bu, 19 Kasım 2018 tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

Dün seçimlerin ardından ekonomiyi yakından ilgilendiren bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak serbest piyasa ekonomisi kurallarından taviz vermeden, kendi hedeflerimiz doğrultusunda oluşturduğumuz güçlü ekonomi programını dikkatle hayata geçireceğiz.” dedi.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Seçim geride kaldı. Bizim için ana gündemin ekonomide reform ve değişimin olduğu 4.5 yıllık kesintisiz bir dönem başlıyor.” ifadelerini kullandı.

Dolar/TL grafiği, grafik: TradingView

Enflasyon verisi bekleniyor

Bu hafta için yurt içinde doları etkileyebilecek en önemli veri enflasyon olacak. Aylık enflasyonun Mart ayında %1 artarak yıllık enflasyonun %19.63’e ulaşması bekleniyor. Enflasyon verisi, Çarşamba günü açlıklanacak ve bugün ise imalat PMI endeksi takip edilecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Ali Türkmen Cevapla

    Hayır , şu anda dolar 5.55 TL