Dolar yükselişi sonrası Merkez Bankası’ndan son dakika açıklaması

Merkez Bankası, dolar kurundaki artışın ardından yaptığı açıklamada bütün araçların piyasadaki aşırı oynaklığın azaltılması için kullanılacağını bildirdi.

dolar-turk-lirasi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dolar kurunda görülen sert yükselişin ardından bir açıklama yayınladı. Konuyla ilgili açıklamada, piyasada oluşan fiyat gelişmelerinin yakından izlendiği ve bankanın, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacağı kaydedildi.

Açıklama şu şekilde:

“Uygulamaya alınan mali ve parasal politikalar küresel salgın hastalığın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında ve üretken kapasitenin korunmasında başarılı olmuştur. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. Bu bağlamda Ağustos başı itibarıyla iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır.

Öte yandan, piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Dolar/TL kuru bugün çarpıcı bir artış yaşadı. Gün içinde 7.03’ten işlem gören dolar, 7.30 seviyesine kadar tırmandı. Bu yalnızca 24 saat içinde TL’nin %4’e yakın değer kaybı yaşadığı anlamına geliyor.

Beklentiler, Türk Lirası’nın kısa vadede ABD Doları karşısında toparlanamayacağı yönünde. Rabobank kıdemli stratejisti Piotr Matys’e göre, Merkez Bankası enflasyonla yeterince sert şekilde mücadele etmiyor ve reel faiz oranları da negatif seviyelerde. Reuters’a konuşan ve TL’nin baskı altında kalmaya devam edeceğini öngören Matys, kurun 7’nin üzerinde kalıcı olmasını bekliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl