Dolar kuru yükselişte: IMF raporu ve dolar tahminleri

Dolar/Türk Lirası, bugün yeniden yükselişe geçti. Kur, sabah saatlerinde 5.73'ü aştı. Dolar'daki son görünüm nasıl? IMF'nin raporuyla beraber analistlerden öngörüler.

Gün içerisinde 5.67’den işlem gören Dolar/Türk Lirası, ilerleyen saatlerde yükselişe geçerek 5.73’ü gördü. Kur, yayın saatinde (13.50) 5.73 seviyesinde yer alıyor.

Dolar‘daki bu yükselişin İstanbul seçimlerinin belirsizliğinin yanı sıra Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ABD’nin Patriot vermemesi durumunda Rusya’dan ikinci S-400 alımının gündeme gelebileceği açıklaması ile dün duyurulan reform paketinin bütçe açığının genişlemesine yol açabileceğine ilişkin kaygılardan kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Bloomberg’e konuşan analist Marcin Lipka, liranın dolar karşısında gerilemeyi sürdürerek yıl sonunda 6.10’a ulaşmasını beklediğini ifade etti.

Lipka, “Yerel seçimler sonrası siyasi belirsizlik, artı resesyon ve yüzde 20 düzeyinde bir enflasyon çok da olumlu bir kombinasyon değil. Dolar/Türk Lirası yıl sonunda 6.10, 2020’nin ilk çeyreğinin sonunda 6.20 olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

IMF’ten 2019’da yüzde 2.5 küçülme tahmini

Öte yandan IMF, Salı günü yayınladığı 2019 Yılı Dünya Ekonomik Görünümü Raporu’nda Türkiye ekonomisine ilişkin çarpıcı öngörülere yer verdi.

Buna göre IMF, Türkiye’nin 2019 yılında yüzde 2.5 oranında bir küçülme yaşayacağını tahmin ediyor. Fon, 2018 yılının Ekim ayında yayınladığı raporunda 2019 için yüzde 0.4’lük bir büyüme tahmininde bulunmuştu.

“Türkiye, bir süre daha slumpflasyonda kalacak gibi görünüyor”

IMF’nin raporunu yorumlayan ekonomist Mahfi Eğilmez, “Bu küçülme yine IMF tahminlerinde yer aldığı gibi yıllık yüzde 17,5 gibi yüksek bir enflasyon oranıyla birleşecekse Türkiye 2018 yılının son çeyreğinde girdiği slumpflasyonda 2019 yılında en azından bir süre kalacak gibi görünmektedir. Buna karşılık 2020 yılında eğer IMF’nin beklediği gerçekleşir ve yüzde 2,5 oranında bir büyüme yakalanırsa Türkiye, son üç krizde yaşadığı gibi bu krizden de yine V şeklinde çıkacak demektir.” ifadelerini kullandı.

“IMF’nin tahminleri gerçekleşirse Türkiye’nin önünde sıkıntılı 2 yıl var”

Eğilmez, sözlerinin devamında “IMF’nin tahmini gerçekleşir de Türkiye’nin GSYH’si 2019 yılında 706 milyar dolara gerilerse Türkiye dünya sıralamasında 18’inci sıradaki yerini de kaybedebilir. Yine aynı şekilde IMF’nin tahmini gerçekleşir ve Türkiye 8.507 dolarlık kişi başına gelir düzeyine gerilerse dünya sıralamasında çok ciddi bir yer kaybı yaşar ve orta gelir tuzağından çıkış umutları da iyice zayıflar. Özetle söylemek gerekirse eğer IMF’nin tahminleri gerçekleşirse Türkiye’nin önünde sıkıntılı 2 yıl var demektir.” değerlendirmesini yaptı.

“2020’de toparlanma bekliyoruz”

Diğer yandan IMF’nin baş ekonomisti Gita Gopinath ise “Turkiye’de bu yıl negatif büyüme öngörüyoruz fakat ekonominin 2020’de toparlanmasını bekliyoruz.” dedi ve Türkiye ekonomisinin “kesinlikle stres altında” olduğunu ekledi.

Ortalama dolar kuru tahmini

IMF’nin yayınladığı son raporda öngördüğüne göre 2019 yılında ortalama Dolar/Türk Lirası kuru 5.70, 2020’de ise 5.67 olacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl