Dolar kurunda ani artış ve Fitch’ten yıl sonu dolar tahmini

Bitcoin ve diğer kripto para yatırımcılarına da yakından ilgilendiren Dolar/TL kuru, sabah saatlerinde ani bir artışla 5.58 dolara tırmandı. Günün ilerleyen saatlerinde yükselişini devam ettiren kur, 5.83'e dayandı.

ABD Doları, Türk Lirası karşısında bugün sabah saatlerinde yükselişe geçti. Gün içerisinde 5.46 seviyelerinde seyreden kur, sabah 9.00’a doğru aniden 5.58 dolara tırmandı. Günün ilerleyen saatlerinde yükselişini sürdüren dolar, 5.83 oldu.

5.83’ün ardından bir miktar geri çekilme yaşandı. 5.81’e inen kur, yayın saatinde 5.83den işlem görüyor.

Dolardaki an artışın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sabah saatlerinde yaptığı açıklamanın ardından gelmesi dikkat çekti.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan açıklamasının bölgeyi kriz eşiğine getirdiğini belirterek “Golan Tepeleri’nin işgalinin meşrulaştırılmasına asla izin vermeyiz.” ifadelerini kullandı.

Dolar/TL grafiği

Fitch’ten yıl sonu dolar tahmini

Öte yandan önceki gün Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nu güncelleyen kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten 2019 ve 2020 için dolar tahminleri geldi. Fitch, Türkiye’de 2019 ve 2020 yılı sonları itibari ile sırasıyla USD/TL kurunun 5.70 ve 5.90 seviyelerinde gerçekleşmesini beklediğini bildirdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl