Donald Trump davada suçlu bulundu, “politik meme coin’ler” hareketlendi

ABD başkan adaylarından Donald Trump'ın dün "sus payı davası"nda jüri tarafından 34 iddiadan suçlu bulunması Trump ve Biden için çıkarılan meme coin'lerde de hareket yarattı. Trump kendisine karşı komplo düzenlendiğini söylerken, eski başkanın bağış sayfası da yoğunluktan ötürü çöktü.

Politik odaklı meme coin’ler, Donald Trump’ın 2016 seçimlerinde Stormy Daniels’a yapılan “hush money” ödemeleriyle ilgili olarak suçlu bulunmasından sonra hareketlendi.

“FreeTrump” adlı coin %330 artarken, Biden adına çıkarılan BODEN da %20’den fazla yükseliş yaşadı. Trump’ın adı kullanılarak çıkarılan birçok coin’de bazen yükseliş bazen ise sert düşüşler oldu.

Donald Trump’ın da kripto cüzdanında bulunan MAGA (TRUMP) %16’dan fazla düşüş yaşarken MAGA VP (MVP) de %18 değer kaybetti. Super Trump (STRUMP) %22, Maga Hat ise %20 düştü. Maga Hat son 1 haftada %570 yükseliş yaşamıştı.

Trump seçime katılabilecek mi?

Manhattan mahkemesinde görülen davada jüri, Trump’ı 34 iddiadan suçlu buldu. Eski ABD Başkanı’nın başkanlık seçimleri öncesinde bazı kişilere, özellikle de yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels’a, sus payı (hush money) ödemesiyle ilgili olan davada suçlu bulunan Trump bu anlamda da ABD’de ilk oldu. İlk kez bir ABD başkanı veya başkan adayı hüküm giymiş olacak. Ancak ABD yasaları bir davada suçlu bulunmuş bir kişinin seçimde aday olmasını engellemiyor. Dolayısıyla Trump’ın seçimlere katılamama durumu söz konusu değil.

Bağış sitesi de çöktü

Trump’ın mahkeme tarafından suçlu bulunması ise onu Biden karşısında daha da güçlü bir konuma getirmiş gözüküyor. Kararın açıklanmasının ardından birçok Cumhuriyetçi milletvekili Trump’a destek verirken, başkan adayının bağış sistesi de yoğunluktan ötürü çöktü.

Suçlamaya rağmen ise birçok ankette Trump’ın Biden’ın önünde olduğu görülüyor.

Trump ile ilgili karar 11 Temmuz’da verilecek. Cumhuriyetçi Parti ise bundan birkaç gün sonra başkan adayını resmen açıklayacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl