DTCC iş birliği ve tokenizasyon denemesi Chainlink’i (LINK) yükseltti

Küresel çaptaki mesajlaşma sistemi SWIFT ile aylar önce başarılı bir deneme gerçekleştiren Chainlink, tokenizasyon konusundaki çalışmalarına devam ediyor. Bu kez de ABD merkezli Fon Saklama ve Takas Kuruluşu (DTCC), Chainlink'in, Çapraz Zincir Birlikteçalışabilirlik Protokolü’nü (CCIP) kullanarak birçok büyük kurumla yeni bir tokenizasyon testini başarıyla tamamladı.

Dünya çapında finansal piyasalar için merkezi bir takas ve saklama kuruluşu olarak faaliyet gösteren, aynı zamanda Nasdaq için de takas işlemlerini gerçekleştiren DTCC, önemli bir tokenizasyon testini başarıyla tamamladı.

Finansal hizmetler tokenize oluyor

“Akıllı NAV testi” olarak da adlandırılan bu denemelerde, finansal hizmetlerin farklı blok zincirlerinde dijital dönüşümü konusunda da çok önemli adımlar atıldı. Denemeler sırasında Chainlink’in Çapraz Zincir Birlikteçalışabilirlik Protokolü (CCIP) de kullanıldı. Testler sırasında gerçek zamanlı verilerin, yine farklı blok zincirlerinde otomatik olarak yayılması ve dağıtılması, başarılı şekilde icra edilirken, geçmiş verilere de erişim sağlanabildi. DTCC şirketi burada hem veriyi ve güvenliği sağlayan hem de çözüm üretici rolünde yer aldı.

Sonuç olarak aslında Chainlink ile DTCC, tokenizasyon konusunda bir ortaklık kurmuş oldu. Dünyanın en büyük takas ve ödemeler sistemi sağlayıcısı olarak görülen DTCC ile Chainlink, bundan sonra geleneksel varlıkların token’laştırılması için büyük ABD’li bankalarla birlikte çalışacaklar. Aracılık hizmetleri, otomatik veri dağıtımı ve fonlar için geçmiş verilere daha iyi erişim gibi çok sayıda özellik de bu iş birliği içinde bulunuyor.

Chainlink’te yükseliş geldi

DTCC’nin konuyla ilgili açıklaması ise Chainlink’in kendi token’ı olan LINK’te yükseliş getirdi. LINK son 24 saatte %20’den fazla artış gördü ve 16 doların da üzerine çıktı.

Hatırlanacağı üzere ağustos ayında da Chainlink ve SWIFT, içerisinde birçok büyük bankanın da olduğu benzer testler yapmıştı.

BlackRock şirketi de mart ayında Ethereum ağı üzerindeki para piyasası fonu olan BUIDL’ı tanıtmış ve tokenizasyona verdiği önemi gözler önüne sermişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl