Dubai Dünya Ticaret Merkezi Otoritesi, kripto para ticareti için izin aldı

Ortadoğu'nun finans merkezi olarak görülen Dubai'de blok zincir tenolojisinin ilerlemesi açısından çok önemli bir adım atıldı. Birleşik Arap Emirlikleri Menkul Kıymetler ve Emtia Otoritesi (SCA), Dünya Ticaret Merkezi Otoritesi (DWTCA) ile serbest bölgede kripto para ticareti yapılmasına izin veren bir anlaşma imzaladı.

Dubai Dünya Ticaret Merkezi Otoritesi (DWTCA) yaptığı açıklamada, dünyadaki dijital ekonomiye geçişin bir parçası olarak, kuruma ait olan serbest bölgede kripto varlıkların ve ilgili finansal faaliyetlerin düzenlenmesini, ihraç edilmesini, listelenmesini ve ticaretini destekleyeceğini duyurdu.

Resmi duyuru DWTCA’in, Dubai Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu (SCA) ile yaptığı anlaşmanın ardından geldi. Anlaşmaya göre Menkul Kıymetler Otoritesi, DWTCA’nin, konuyla ilgili olarak kendi serbest bölgesinde faaliyetlerine izin verilen işletmeleri denetleyecek. Onay ve lisans verme hakkı da DWTCA’de olacak.

Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında da Dubai Havalimanı Serbest Bölgesi Otoritesi, Dubai Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu ile benzer bir anlaşma imzalamıştı. Dubai’nin DMCC serbest bölgesi de, geçen yıl şeker ticareti için blok zinciri tabanlı bir borsa açmış ve ülkede ilk kez bir Bitcoin fonu da Nasdaq Dubai borsasında listelenmişti.

Analistler, düzenleyicilerinin blok zincir tabanlı teknolojilerin kabulüne yönelik bir yol açması açısından bu hamlenin önemine değinirken, Dubai’nin Orta Doğu’daki büyüyen kripto para piyasasından yararlanmak için de iyi bir konumda olduğunu belirtiyorlar.

BAE aynı zamanda Ortadoğu’nun vergi cenneti olarak da biliniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl