Dün ETF reddeden SEC’den yeni kripto soruşturması

ARK Invest ile 21Shares şirketlerinin ortak oluşturduğu ETF başvurusunu dün reddeden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), şimdi de yatırım danışmanlarının kripto saklama kurallarına uyup uymadığı hakkında bir soruşturma başlattı.

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, SEC’nin kripto para saklanması konusunda soruşturma başlattığı yönünde bir haber yaptı. Haberde, kayıtlı finans danışmanlarının, müşterilerinin kripto ve dijital varlıklarını saklama konusunda regülasyon kurallarına uyup uymadıklarının soruşturulduğu belirtildi.

FTX iflası ile başladı

Son birkaç ayda SEC’nin bu konuda danışmanlarla görüşmelerde bulunduğu belirtilen haberde, resmi soruşturmanın ise FTX iflasından sonra geldiği yazıldı. Bilindiği üzere finansal danışmanlar, müşterilerinin dijital varlıklarını saklamak için genelde 3. taraf platformları kullanıyorlar.

SEC görevlilerinin, yatırım danışmanlarının saklama konusunda hangi kriterlere göre seçim yaptığını öğrenmek istedikleri belirtilirken, Reuters’ın ulaştığı bir SEC yetkilisi ise konu hakkında yorum yapmak istemediğini söyledi.

ABD’deki ilgili kanuna göre yatırım danışmanları müşteri fonlarını, bazı gerekliliklere uymayan platformlarda saklayamıyor. Saklama yapılan platformun “kalifiye” bir kurum olması gerekiyor. Buna rağmen SEC, “kalifiye” kurum statüsü elde edilmesi için herhangi bir lisans vermiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl