Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Dünya Bankası’ndan El Salvador’a Bitcoin konusunda ret!

El Salvador’un Bitcoin’i ABD dolarının yanında resmi bir para olarak kullanmak için yardım istediği Dünya Bankası, Orta Amerika ülkesine ret cevabı verdi.

Dünya Bankası’nın bir yetkilisi, e-posta ile Reuters’e verdiği demeçte, çevresel etkenler ve şeffaflık eksiklikleri sebebiyle El Salvador’un Bitcoin uygulamasına yardımcı olamayacaklarını söyledi:

“El Salvador hükumeti Bitcoin konusunda bizden destek istemiş olsa da, şeffaflık durumu ve çevresel etkenler düşünüldüğünde Dünya Bankası’nın bu desteği vermesi mümkün değildir. Ancak para şeffaflığı ve regülasyon süreçleri de dahil olmak üzere, El Salvador’a yardım etme konusundaki kararlılığımız devam ediyor.”

IMF de olumsuz bakıyor

9 Haziran tarihinde ülkede Bitcoin’i yasal bir para olarak kabul eden El Salvador, IMF’den almak istediği 1 milyar dolarlık kredi konusunda da ‘hayır’ cevabı alabilir. Bir IMF yetkilisi, tarafların yapacağı toplantı öncesinde Bitcoin hamlesinin mali ve hukuki açıdan sorun yaratacağını belirtmişti.

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya da dün yaptığı açıklamada Bitcoin’in dolar yanında kullanılması konusunda Dünya Bankası’ndan yardım istediklerini söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl