Dünya Ekonomik Forumu’ndan kripto regülasyonu konusunda küresel çağrı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kısa bir süre önce, kriptonun regülasyonuna yönelik tavsiyelerde bulunduğu “Kripto Varlıkların Düzenlenmesine Giden Yollar” başlıklı bir bülten yayımladı. WEF, bu bülteni yayımlayarak kripto paraların düzenlenmesine yönelik tavsiyelerde bulunan en son uluslararası kuruluş oldu.

Bültende, “Kripto varlıklar, mevcut düzeyleriyle genel küresel finans sisteminin küçük bir bölümünü temsil ediyor. Ancak yine de bazı yargı bölgelerinde düzenleme eksikliği ve uyumlaştırılmış bir düzenleyici çerçevenin yokluğu, bu pazarın küresel finansal istikrar için bir tehdit oluşturup oluşturmayacağına dair endişeleri artırıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada belirsizlik, düzenleyici tahkim ve tutarsız uygulamayı ortadan kaldırmak için kripto paralarda küresel koordinasyonun gerekli olduğu savunuldu.

“Blok zinciri teknolojisi zorluklar getiriyor”

Yazarlar, blok zinciri teknolojisinin “ekosistemin merkeziyetsiz, şeffaf ve açık kaynaklı doğası nedeniyle düzenleme için benzersiz teknik ve yapısal zorluklar” getirdiğini belirtti.

Ortak bir asgari anlayış olmadan, kripto faaliyetlerinin sınır ötesi doğası göz önüne alındığında, ekosistemi küresel bir perspektiften düzenlemenin zor olduğunu söyleyen grup şöyle devam etti:

“Kripto varlıklar ve bunların ekosistemi, kripto varlık faaliyetlerinin geleneksel finans sektöründekileri yansıttığı durumlarda bile, mevcut faaliyet temelli, aracı odaklı düzenleme yaklaşımına her zaman tam olarak uymamaktadır.”

WEF, bu karmaşıklıkların ekosistemde fikir birliği geliştirememe, uyumluluk, meşru küresel işletmeler kurma maliyetlerinde artış, tüketicinin korunması ve güçlendirilmesinde eksiklik gibi durumlara yol açtığını söyledi.

WEF’in torbasında birçok öneri var

Standard Chartered Singapur Hukuk ve Finansal Piyasalar Başkanı John Ho, “Mayıs 2023 zirvesinde G7 liderlerinin de kabul ettiği gibi, kripto varlık faaliyetleri ve piyasalarının yarattığı finansal istikrar, bütünlük risklerini ele almak, sorumlu inovasyonu desteklerken düzenleyici arbitrajı önlemek için etkili izleme, düzenleme ve gözetim kritik öneme sahiptir.” dedi.

Ayrıca, kripto mikserleri, self-custody cüzdanlar, merkeziyetsiz borsalar gibi hizmetlerin gizliliğinin düzenlemeyi zorlaştırdığını ve kripto endüstrisinin geleneksel finansla artan bağlantılarının diğer endüstrilere yayılma riskini artırdığını söylediler.

Öneriler arasında birçok madde yer alıyor. Bunlar; kripto için en iyi uygulamaların oluşturulması, terminoloji ve tanımların uyumlaştırılması, düzenleyiciler arasında sektörler arası koordinasyonun teşvik edilmesi, birlikte çalışabilir teknik standartların oluşturulması için çabaların koordine edilmesi, operasyonel ve siber güvenlik risklerinin ele alınması için en iyi uygulamaların paylaşılması, “sorumlu bir şekilde” yenilik yapılması ve politika yapıcılar ile düzenleyicilerle etkileşim kurulması yer alıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl