Rus multi milyarder Potanin: Tokenize varlıklar kripto paraları bitirebilir

30 milyar dolarlık servetiyle dünyanın 10, Rusya'nın ise 2. en zengin işadamı konumundaki Vladimir Potanin'den kripto paralarla ilgili flaş bir yorum geldi. Moskova'da verdiği bir röportajda konuşan Potanin, son dönemde önemli bir çekim alanı yaratan tokenize varlıklar ile CBDC'lerin, kripto paralara olan yatırımları ciddi derecede azaltabileceğini söyledi.

Atomyze adlı dijital varlık platformunun yatırımcılarından olan ve Rusya’nın en bilinen, en zengin iş insanlarından biri konumundaki Potanin, verdiği röportajda kripto paraları riskli ve güvenilmez varlıklar olarak tanımladı.

Bu ay Atomyze şirketinin Rusya kolunun, regülasyon kurumlarından gerekli lisansları aldığını belirten Potanin, finansal varlıkların dijital versiyonlarının, bu dünyada bir sonraki adım olacağını söyledi:

“Kripto paraların aksine, Atomyze gibi platformlar müşterilere yüksek kalitede ve güvenli ürünler sunuyorlar. Bu tür ürünlerin sayısının artması kripto paralar gibi güvenilmeyen varlıkların piyasadan silinmesine yol açabilir. Tarihte metal paraların yerini kağıt paralar aldı. Daha sonra ise işlemler parasız yapılmaya başlandı. Şimdi de sıra finansal varlıkların dijital versiyonlarında… Bir sonraki adım bu…”

Atomyze şirketi emlaktan değerli metallere kadar birçok varlığı token’laştırıyor ve müşterilerine sunuyor.

Potanin bu açıklamasıyla aslında kripto paraların ve madenciliklerinin tamamen yasaklanmasının öneren Rusya Merkez Bankası’nın tamamen yanında olduğunu da göstermiş oldu. Bilindiği üzere devlet başkanı Putin ve hükumet ise toplu bir yasaktan çok, regülasyon konusunda fikir birliğinde… Rusya, ABD’den sonra en çok kripto para madenciliği yapılan ülke konumunda…

“Token’laştırılmış varlıklarda sorun olmaz”

Regülatörlerin, kontrol edilememeleri ve karbon emisyonlarının önüne geçilememesi yüzünden kripto paraları tehlikeli gördüğünü belirten Potanin, token’laştırılmış varlıklarda ise bunun olmadığını belirtti:

“Dijital varlıklar ya da token’lar, müşteriye verilen özel sözleşmeler gibidir. Blok zinciri kullanılarak müşterinin, ürünü ya da vadedilen hizmeti elde etmesi sağlanır ve bu güvenli, şeffaf bir yolla yapılır. Her işlem takip edilir ve doğrulanır”

Potanin ayrıca Rusya’nın kuzeyindeki Norilsk şehrinde de, Atomyze platformunun dijital emlak denemelerine de başlayacağını söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl