Düşüşlere rağmen, milyarlık VC’lerin kripto yatırımları artıyor

Kripto para endüstrisinde fiyatlar, yılbaşından bu yana en az %75 erimişken, bu durumu bir yatırım fırsatına dönüştürenler de var. Girişim sermayesi şirketleri, son 6 ayda kripto para şirketlerine 17.5 milyar dolar yatırdırlar ve geçen sene gibi aslında yatırımların havada uçuştuğu bir dönemi geride bırakmaya çok yaklaştılar.

Risk sermayesi ya da bir başka deyişle girişim sermayesi şirketleri kripto para sektörüne yatırım yapmaya tüm hızlarıyla ve adeta fiyata bakmadan devam ediyorlar.

Bu tür şirketlerin yaptığı yatırımlar konusunda veri sağlayan PitchBook’tan alınan verilere göre, bu yılın ilk 6 ayında kripto para şirketlerinde 17.5 milyar dolar yatırım yapıldı. Geçen sene ise bu rakam 26.9 milyar dolardı. Ancak geçen sene, özellikle ilk 5 ayda kripto para fiyatlarının çok yüksek olduğunu söylemekte fayda var. Yani bu sene tüm fiyat düşüşlerine ve henüz yılın ilk yarısı bitmiş olmasına rağmen bu rakama yaklaşıldığı görülüyor.

“Yatırımcılar korkmuyor”

Konuyla ilgili Reuters’e açıklamalarda bulunan kripto ve blok zinciri odaklı yatırım firması Lemniscap’ın kurucusu Roderik van der Graf, yatırımcıların korkusuzluğuna vurgu yaptı ve “Şu anki piyasa koşulları yatırımcı grubunu korkutmuyor. Çünkü vâr olan sermaye çok büyük” dedi.

Kuzey Amerika yine lider

Madencilikten kripto para fonlarına olan yatırımlara kadar birçok konuda lider olan Kuzey Amerika bölgesi, bu tarz yatırımlarda da dünyadan açık ara önde gözüküyor. Geçen sene bu bölgedeki kripto odaklı şirketlere toplamda 15.6 milyar dolarlık yatırım yapılırken, bu rakam daha henüz yılın ilk 6 ayını geride bırakmamıza rağmen 11.4 milyar dolar oldu bile… Bu rakam Avrupa için ise 2.2 milyar dolar…

Uluslararası literatürde VC olarak da bilinen, risk sermayesi şirketleri genelde, yeni kurulan ve gelecek vadeden firmalara yatırım yapıyor. 2022’deki büyük fiyat ve ilgi düşüklüğüne rağmen VC’lerin sektöre para akıtması, kripto paralara olan güvenin bir yansıması olarak görülüyor.

“Her şey daha da kötü olacak”

Kaliforniya merkezli Wave Financial’ın CEO’su David Siemer ise, fiyatlardaki düşüşlerin daha da artacağını belirtti ve şunları söyledi:

“Bu döngünün henüz başındayız. Her şey daha kötü olacak. Geçtiğimiz dönem fonlamaya ihtiyacı olan şirketler 12 ay beklemek zorunda kalmışlardı”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl