Nasdaq destekli kripto para borsası için iflas başvurusu

Maaşlarını alamadıklarını iddia eden eski çalışanlar, Kasım ayı başlarında faaliyetlerini geçici olarak sonlandırdığını duyuran kripto para ve token'laştırılmış menkul kıymet borsası DX.Exchange'in feshi için başvuru yaptı.

791 0

Nasdaq’ın teknolojisini kullanan ve büyük hedeflerle yola çıkan kripto para ve token’laştırılmış menkul kıymet borsası DX.Exchange, Kasım ayı başlarında beklenen birleşme ya da devralımın gerçekleşemesi halinde kalıcı olarak faaliyetini sonlandıracağını açıklamıştı.

Açıklamayla beraber geçici olarak kapanan borsayla alakalı yeni ve çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

Her şeyden önce DX.Exchange’in internet sitesinde Estonya merkezli bir şirket tarafından işletildiği yazıyordu. Borsanın eski çalışanları tarafından bir İsrail mahkemesine sunulan iflas dilekçesinde DX.Exchange’in arkasında iddia edildiği gibi Estonyalı bir şirket değil, aksine İsrail merkezli bir şirket olan CX Technologies Ltd. bulunduğu öne dürüldü.

Dahası, dilekçeye göre borsa Eylül ve Ekim aylarında çalışanlarına maaş ödememiş. Hatta bazı tedarikçi şirketler, son altı ayda ödeme yapmaması nedeniyle DX.Exchange’i dava etmişler.

Şüpheli şirket bağlantıları

Dilekçede DX.Exchange’in arkasında olduğu ileri sürülen CX Technologies şirketinin 2018 yılının Ocak ayında ofisleri FBI tarafından basılan İsrail merkezli bir ikili opsiyon şirketi olan SpotOption’un yerine kurulduğu belirtiliyor.

İsrail, 2017 yılının Ekim ayında ikili opsiyonları yasaklama kararı almıştı. Söz konusu yasak, 2018’in Ocak ayı itibari ile uygulamaya konulmuştu.

Ayrıca dilekçede CX Technologies’in çalışanlarının çoğunun SpotOption için de çalıştığı ifade ediliyor. Bu çalışanlar, SpotOption’ın baskına uğradığı ay işe alınmış görünüyorlar. Bu arada her iki şirket de aynı lokasyonda bulunuyor. DX.Exchange daha önce SpotOption bağlantısını reddetmişti.

DX.Exchange özellikle kurulduğu ilk aylarda ana akım medyada manşetlere çıkan bir borsaydı. CNBC, borsanın ürününü, “Kripto alanında sıradaki büyük şey olabilir.” şeklinde tanıtıyordu. Borsa, Bloomberg etkinliklerinin de ana sponsoruydu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun