dYdX, Ethereum’dan Cosmos tabanlı blok zincirine geçiyor

En büyük merkeziyetsiz borsalardan biri olan dYdX kendi blok zincirini geliştiriyor. dYdX, bu adımı 2022’nin sonuna kadar platformu tamamen merkeziyetsiz hale getirme planının bir parçası olarak atıyor. dYdX V4 adı verilen yeni sürüm, Cosmos ve Tendermint proof-of-stake konsensüs protokolüne dayalı olacak.

Konuya ilişkin resmi açıklamada, dYdX V4’ün herhangi bir blok zincirinin destekleyebileceğinden çok daha fazla veri hacmine ölçeklenebilirken tamamen merkeziyetsiz bir yapıda olacağı belirtildi. Ayrıca, dYdX V4’ün tüm kodlarının açık kaynak olacağı, her şeyin izinsiz ağlar üzerinden yapılacağı ve hiçbir hizmetin dYdX’in şirketi dYdX Trading tarafından yürütülmeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, “Merkeziyetsiz, zincir dışı bir emir defteri ve eşleştirme motoru geliştirmek ve büyük bir DeFi protokolü olarak Ethereum’dan özgün bir zincire geçmek, bugüne kadar çok fazla denenmiş değil. Ancak bunun, dYdX’e merkezi borsalarla rekabetçi bir deneyim sunacak, uzun vadeli bir ağ geliştirmede en iyi fırsatı verdiğine inanıyoruz.” denildi.

dYdX, 2017 yılında Coinbase ve Uber’in eski mühendisi Antonio Juliano tarafından kuruldu. Platformun 24 saatlik işlem hacmi yaklaşık 700 milyon dolar. Bugüne kadar dört yatırım turu tamamlayan dYdX, bunların tamamında 87 milyon dolar topladı. Borsanın yatırımcıları arasında Andreessen Horowitz, Paradigm, Polychain gibi önde gelen şirketler bulunuyor.

Son olarak, bugünkü gelişmenin ardından Cosmos’un token’ı ATOM yüzde 10, dYdX’in token’ı DYDX ise yüzde 15 artış yaşadı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl