DYDX token, Çin etkisi ile fiyat rekoru kırdı

Bu ayın başlarında piyasaya sürülen merkezi olmayan kripto türev borsası dYdX’in token’ı, Çin’de yaşanan gelişmelerden sonra fiyat rekoru kırdı.

Bilindiği üzere, Çinlilerin yoğun olarak kullandıkları kripto para borsalarından Huobi Global, bugün Çin anakarasında bulunan tüm kullanıcıların hesaplarının kapatılacağını açıkladı. Orta ölçekli bir borsa olan BHEX de tamamen faaliyetlerini sonlandırma kararı alırken diğer bazı platformlar da Çinli müşterilerin hizmetlerine erişimlerini engellemeye başladılar.

Oluşan bu tablo, o bölgedeki kripto para yatırımcılarını alternatif arayışına itti. Yerel basında, çok sayıda Çinli kullanıcının merkeziyetsiz platformlara geçiş sürecinde olduğu yazıldı. DYDX de tüm bu yaşananlardan pozitif ayrışan bir kripto para oldu.

DYDX’in fiyatı bugün 19.20 dolara kadar ulaştı. Bu seviye, 18.50 dolarlık önceki zirvenin üzerinde ve yeni bir rekor. Öte yandan Ethereum üzerinde sürekli (perpetual) vadeli işlem sözleşmeleri hacminin de tüm zamanların en yüksek seviyesini geride bıraktığı belirtiliyor. Bu tür sözleşmelerin merkezi olmayan bir şekilde alınıp satıldığı bir diğer platform Perpetual Protocol’ün token’ı PERP de yükselişiyle dikkat çekti. PERP, gün içinde yüzde 50 arttı. Diğer merkeziyetsiz borsalar Uniswap ve Sushiswap‘ın token’larında da çift haneli artışlar kaydedildi.

Son olarak Çin Merkez Bankası’nın bildirisinin kripto para sektörüne etkisi yalnızca borsa tarafında gerçekleşmiyor. Merkezi olmayan otonom organizasyon MakerDAO ve Maker Protocol tarafından yönetilen Ethereum tabanlı sabit coin DAI’nin de Tether karşısında pazar payını artırması bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl