dYdX’ten Tornado Cash açıklaması: Hesaplar engellendi

Merkeziyetsiz finans ve türev protokolü olan dYdX, geçmişinde Tornado Cash kullandığı belirlenen hesapların engellendiğini belirten bir açıklama yaptı. Bu işlemler esnasında konuyla ilgili olmayan bazı hesapların da yine yanlışlıkla engellendiğini belirten borsa, daha sonra ise bu hesapların tekrar açıldığı bilgisini verdi.

Birkaç gün önce Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yaptırımlı kripto para protokolleri kapsamnına alınan Tornado Cash konusunda dYdX borsasından da önemli bir adım geldi.

Geçtiğimiz hafta aylık 100 bin dolardan daha az hacim yaratan kullanıcıları için komisyonsuz işlem fırsatı sunan borsa, resmi blog sitesinden yaptığı açıklamada Tornado Cash uygulamasından kripto para gelen hesapları tespit eden bir regülasyon uyum kurumuyla işbirliği içinde çalıştığını duyurdu.

“Çok küçük meblağların olduğu hesaplar bile kapatıldı”

Yapılan açıklamada, “Cüzdan fonlarının belli bir kısmının Tornado Cash’ten geldiği tespit edilen hesaplar engellenmiştir. Tornado Cash ile ilişkilendirilen hesapların çoğunluğundaki meblağlar çok küçük de olsalar, o hesaplar da kapatılmıştır. Yanlışlıkla konuyla ilgili olmayan bazı hesaplar da kapatılmıştır ancak bu hesaplar daha sonra açılmıştır”

dYdX ayrıca, bu hesapların kullanıcılarının Tornado Cash ile doğrudan etkileşimde bulunmadığını ve kendilerine aktarılan fonların kaynağını bilmiyor olabileceklerini de kaydetti.

Bilindiği üzere ABD’li birçok devlet yetkilisi kripto para endüstrisinde uzun süredir yaşanan hack olaylarından Kuzey Kore bağlantılı Lazarus grubunu sorumlu tutuyordu. Bu grup, yüzmilyonlarca dolarlık soygunların ardından çaldığı fonları Tornado Cash gibi karıştırıcı uygulamalar gönderip aklıyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl