ebebek o saldırıyı doğruladı, bilgisayar korsanı 350 Bitcoin istedi

Türkiye'nin en büyük internet girişimlerinden biri olan ebebek, hacker saldırısına uğradı. Şirket, olayı doğrularken ulaştığımız bilgilere göre bilgisayar korsanı, sistemi normal seyrine döndürmek için 350 BTC talep etti.

hacker

Yaklaşık 20 yıldır bebek ürünleri satışı yapan ebebek’in saldırıya uğradığı, hacker’ların sistemi normale döndürmek için şirketten 300 BTC talep ettiği ileri sürülüyordu.

Olay dün ortaya çıktı. Pazar gününün ilk saatlerinde platformun hack’lendiği anlaşıldı. Saldırının sadece internet sitesi ile sınırlı kalmadığı, ayrıca şirketin fiziksel mağazalarında da sistemin çöktüğü belirtiliyor. Bazı müşteriler, kasa çalışanlarının sistemdeki aksaklıktan dolayı hesaplamaları hesap makinesi ile yaptıklarını aktardı.

ebebek’ten yapılan ilk açıklamada, “Değerli Bebeveynimiz, sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına bazı güncellemelere ihtiyacımız var. Bu durumun kısa sürmesi için elimizden geleni yapıyoruz, biz de sizden uzak kalmak hiç istemiyoruz. En kısa sürede görüşmek üzere” denilmişti.

Bugün gelen açıklamada ise saldırı kabul edildi. Konuyla ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı:

“5 Temmuz 2020 Pazar günü saat 03.19 itibariyle ebebek.com web sitesi ve ebebek mobil uygulaması erişiminde yaşanan problemleri ve yaşanan süreci her zamanki açıklığımızla kamuoyuna arz ederiz. Söz konusu erişim aksaklıkları, sistemlerimizin size hizmet vermesinin engellenmesi amaçlı dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği uluslararası bir siber saldırı ile ilgilidir. Üzüntü ile belirtmek isteriz ki bu servis engelleme girişimi bu kez ‘ebebek’ markasına yönelik yapılmıştır.

ebebek teknik altyapısı, üst düzey koruma standartları seviyesinde olup gerekli tüm güvenlik önlemleri sürekli güncel tutulmaktadır. Bu doğrultuda, açıkça belirtmek isteriz ki özellikle bebeveynlerimizin kredi kartı bilgileri ile ilgili en ufak bir risk söz konusu değildir. Yasal sorumluluklarımız çerçevesinde ilgili kurumlar ile iş birliği içinde süreç yönetilmektedir.

Alanında yetkin uzmanlar, web sitemizin ve uygulamamızın kontrollü ve kademeli bir şekilde normal seyrine dönmesi için titizlikle çalışmaktadır. Ayrıca bu süreçte hiçbir bebeveynimize herhangi bir mağduriyet yaşatmamak için 52 ildeki 161 mağazamızla hizmet vermeye devam etmekteyiz. ebebek olarak her zaman, her koşulda bebeveynlerimizin tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak önceliğimizdir.”

300 BTC değil, daha fazlası istendi

Öte yandan uzmancoin.com’un konuya yakın bir kaynaktan edindiği bilgiye göre, hacker’lar ele geçirip şifreledikleri verilerin kilidini açmak karşılığında 350 BTC istedi. Bu miktar, mevcut Bitcoin fiyatıyla yaklaşık 22 milyon 500 bin lira yapıyor. ebebek, Türkiye internet ekosisteminin en yüksek ciroya sahip şirketlerinden biri. Türkiye’deki internet ekosisteminde cirolarıyla öne çıkan şirketlerin bir listesini yayınlayan Fast Company’ye göre ebebek, 1.2 ila 1.5 milyar lira ciro elde ediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl