ECB’den bankalar için yüksek faiz uyarısı: Zarar görebilirler

Geçtiğimiz hafta ABD'de başlayan ve daha sonra Avrupa'ya da sıçrayan bankacılık krizi konusunda ECB başkan yardımcısı Luis de Guindos'tan, ülkelerin maliye bakanlarına uyarı geldi. Guindos'un bu uyarısından saatler sonra ECB'nin 50 baz puanlık faiz artışına gitmesi de dikkat çekti.

ecb

Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) başkan yardımcısı Luis de Guindos’dan birlik üyesi ülkelerin maliye bakanlarına bankacılık krizi konusunda uyarı geldi.

“ABD kadar etkilenmedik”

Bloomberg’in konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; Guindos maliye bakanlarıyla yaptığı toplantıda, bazı bankaların yüksek faizlerden ötürü olumsuz etkilenmeye başlayabileceğini belirtti. Bakanları bu konuda uyaran başkan yardımcısı aynı zamanda, AB bankalarının yaşananlardan, ABD’ye oranla çok daha az etkilendiğini söyledi.

Uyarıdan sonra 50 baz puan!

Guindos’un Brüksel’de bakanlara yönelik bu uyarısından sonra ise AB, son dönemdeki faiz artışlarına bir yenisini daha ekledi. Kurum 50 baz puanlık artırıma gitti. Kurum böylece 6. kez üst üste faiz artırımına gitmiş oldu.

Bilindiği gibi ABD’deki bankacılık krizinin etkilediği en önemli kuruluşlardan biri de İsviçre merkezli Credit Suisse’di. Banka bu sabah saatlerinde yaptığı açıklamayla İsviçre Merkez Bankası’ndan 50 milyar frank borç alma konusunda anlaşma sağladığını duyurmuştu. Bu durum, dün tarihinin en sert düşüşünü yaşayan (%24) banka hisselerinin de bugün %40 artmasını sağlamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl