ECB başkan yardımcısı Luis de Guindos: Enflasyon daha da yükselebilir

Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) başkan yardımcısı Luis de Guindos, AB bölgesinde enflasyonun önümüzdeki 2-3 aylık dönemde yükselişini sürdürebileceğini söyledi. ECB geçtiğimiz ay %3.4 olarak açıklanan enflasyonun önümzüdeki sene %2'ye düşmesini bekliyor. Uzmanlar ise enflasyonun bölgede kolay şekilde kontrol altına alınamayacağını öne sürüyor.

ECB başkan yardımcısı Luis de Guindos, enflasyon konusundaki beklentilerini açıklarken, arz kesintileriyle artan enerji maliyetleri konusunda uyardı ve enflasyonun bunların doğal bir sonucu olduğunu söyledi:

“Enflasyondaki artış, bazı etkilerine yanıt vermekle kalmıyor aynı zamanda ileriki dönem için de daha büyük etki yaratacak doğal bir ortam hazırlıyor. Bu durum, bizim birkaç ay önce beklediğimizden daha büyük bir etki yaratacak”

“ECB’nin maaş konusundaki para politikası değişmek zorunda kalır”

de Guindos ayrıca, enflasyonun kalıcı hale gelmesi ve beklenenden uzun sürmesi durumunda ECB’nin maaşlar konusundaki para politikasının değişmesi gerekeceğini belirtti:

“Şu an için işgücü piyasasında maaş artışları görmedik ancak görüşmeler yeni başladı. Zaman ilerledikçe enflasyon daha belirgin hale geleceği için bu konuda dikkatli olmalıyız. “

Hatırlanacağı üzere, bankanın daha önceki dönemde, bu yıl için %2.2, gelecek yıl için %1.7 ve sonraki yıl için de %1.5 olarak belirlediği rakamların, ECB politika yapıcıları tarafından artırıldığı belirtilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl