ECB başkanı Lagarde: Kripto paralar yaptırımların delinmesinde kullanılıyor

Kripto paralara karşı olan duruşuyla bilinen ve kısa süre önce "Kripto'lar para değildir" diyen Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, benzer bir açıklama daha yaptı ve bu kez yaptırımları delmek için kripto paraların kullanıldığını iddia etti.

christine-lagarde

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte daha fazla konuşulmaya başlanan kripto paraların Rus oligarklar tarafından yaptırımları delmek için kullanıldığı iddiası bir süredir ciddi şekilde tartışılırken, benzer bir iddia da ECB başkanı Christine Lagarde’dan geldi.

“Kesinlikle kullanılıyor”

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Zirvesi’nde “Dijital Dünyada Merkez Bankaları için Ortaya Çıkan Zorluklar” konulu panelde konuşan Lagarde, “Kripto paralar kesinlikle yaptırımları delmek için kullanılıyor. Biz Avrupa Birliği Merkez Bankası olarak şirketleri bu işlemlere dahil olmamaları konusunda uyardık. Ruble’den sabit coin’lere geçiş hacmi de ciddi şekilde artıyor” dedi.

Lagarde, kripto para karşıtı açıklamalarıyla biliniyor. ECB başkanı çok konuşulan bir açıklamasında, “Kripto’lar para değildir. Nokta. Bu tartışmaya kapalı” demişti.

ECB yönetim kurulu üyesi Panetta: Sert önlemler alınmalı

Aynı konferansta konuşan ECB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta da, yaptığı değerlendirmede Lagarde ile benzer ifadeler kullandı ve şunları söyledi:

“Kripto varlıklar kesinlikle yaptırımları delme aracı olmamalıdır. Bu yüzden piyasaların, “müşterini tanı” ve anti para aklama regülasyonlarıyla uyumlu olması şart. Bu uyumluluğu sağlamak için sert önlemler almalıyız.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl