ECB başkanı Lagarde’ı kandırdılar: “Bitcoin” deyince şaşırdı

Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde'ın 17 Mart tarihindeki bir videosunda, Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski ile röportaj yaptığını düşündüğü ancak 20 dakika boyunca kandırıldığı ortaya çıktı. Lagarde'ın dijital euronun insanları kontrol edeceğini söylediği sözler ile Bitcoin'i duyunca gülümsemesi ve şaşkınlığını saklayamaması videonun en önemli noktaları oldu.

ECB Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, birkaç “şakacının” oyununa geldi. 17 Mart’ta yapılan canlı ve görüntülü görüşmede kendisini Ukrayna devlet başkanı Volodimir Zelenski gibi tanıtan kişi, Lagarde ile dijital paralar ve Rusya’ya uygulanan yaptırımları konuştu.

Bitcoin’i duyunca şaşırdı

Lagarde ile dijital euro konusunu da konuşan “sahte Zelenski”, CBDC’ler hakkında sorular sorarken, sonunda ise “Ben Bitcoin de kullanıyorum” dedi. Lagarde bu konuda herhangi bir söz söylemedi ve sadece gülümseyerek sessiz kalmayı tercih etti. Öte yandan Lagarde, dijital euronun kısıtlı da olsa bir kontrol yaratacağını ve bunun olması gerektiğini de belirtti:

“Ben bize düşman olan ülkelerin enerjisine ya da parasına bağımlı olan bir Avrupa istemiyorum. Bu Rusya ya da Çin olabilir. Bilemeyiz. Ya da şirketler… Meta ya da Google’ın da para çıkarmasını ve bizim ona bağımlı olmamızı istemem. Ancak burada bir kontrol mekanizması olmalı. 300-400 euro civarındaki ödemeler için sıfır kontrol olabilir ama onun üzerindeki ödemeler kontrol edilmeli. Şunu da belirtmek lazım, seneler önce Fransa’da yapılan terörist saldırılar küçük miktarda yapılan ödemelerle finanse edilmişti. O yüzden bu gerekli bir durum”

Lagarde’ın, savaşın başladığı ilk dönemde faiz artışı kararı veren Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina’yı övmesi ve “O dönem verilmesi gereken karar buydu. Doğru yaptı” demesi de dikkat çekti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl