egld coin nedir

Finans dünyasının hızla değişen yüzünde, EGLD Coin gibi yenilikçi kripto paralar, son günlerde çok hızlı bir şekilde yükseliyor. Elbette her zaman yükselen bir varlıktan söz etmek mümkün değil. Peki, bu dijital varlığın ardındaki teknoloji nasıl bir devrim yaratıyor ve neden her geçen gün daha fazla yatırımcının radarına giriyor? Gelin hep birlikte EGLD Coin nedir sorusuna cevap verelim!

EGLD Coin nedir?

EGLD Coin, MultiversX platformunun native kripto parasıdır ve “Elektronik Altın” (Electronic Gold) olarak da bilinir. EGLD Coin, MultiversX ağında gerçekleşen işlemlerin gerçekleşmesi için değer deposu olarak hareket eder ve kullanıcılar arasında değişim aracı olarak işlev görür. Yani MultiversX ağında yapacağınız işlemler için EGLD’yi kullanabilirsiniz.

Diğer yandan EGLD, ağda bulunan geliştiricilere, MultiversX platformunda akıllı kontratlar, protokoller ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) geliştirme olanağı tanır ve her türlü ağ eylemini gerçekleştirmelerine imkan verir.

Ağ yönetimi, EGLD kullanılarak yapılan staking ve doğrulama ödülleri ile işlem ücretleri aracılığıyla sağlanır ve EGLD aynı zamanda ağ kararlarına oy verme işlevi görmektedir.

MultiversX nedir?

MultiversX, sharding adı verilen bir yöntemi kullanarak son derece hızlı işlem hızları sunmayı hedefleyen bir blockchain protokolüdür. Kendini internetin yeni dünyası içinde bulunan fintech, merkeziyetsiz finans ve nesnelerin İnterneti için bir teknoloji ekosistemi olarak tanımlar.

Raporlara göre, MultiversX’in akıllı kontratları uygulama platformu saniyede 15.000 işleme ulaşırken bunu altı saniye gecikme süresi ile yapıyor ve 0.001 dolar işlem maliyetine ulaşabiliyor.

MultiversX – EGLD Coin’in kurucuları ve sahipleri kimdir?

MultiversX, 2017’nin sonlarında Beniamin ve Lucian Mincu kardeşler ile Lucian Todea tarafından kurulmuştur.

Beniamin ve Lucian Mincu daha önce MetaChain Capital’de sırasıyla CEO ve CTO olarak görev yapmış ve ICO Market Data’yı kurmuşlardır.

Lucian Todea ise Soft32 ve mobilPay gibi teknoloji girişimlerinin kurucusu ve TypingDNA ve SmartBill gibi şirketlere yatırım yapmış bir melek yatırımcıdır.

EGLD en yüksek kaçı gördü?

EGLD Coin, tüm zamanların en yüksek seviyesine 23 Kasım 2021’de ulaşmış ve 542.58 dolar seviyesini görmüştür.

EGLD en düşük kaçı gördü?

EGLD Coin’in tüm zamanların en düşük seviyesi, 7 Ekim 2020’de kaydedilmiş ve 6.54 dolar olarak belirlenmiştir.

Kaç tane EGLD Coin var?

MultiversX ekosistemi içinde dolaşımda olan EGLD Coin miktarı 26,170,013 adettir. Bu miktar toplam arzın %83.30’una tekabül etmektedir. Toplam arz ise 26,175,165 EGLD’dir ve maksimum arz 31,415,926 EGLD olarak belirlenmiştir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl