Kripto inceleme: Einsteinium (EMC2) nedir ve neyi amaçlar?

Bugünkü kripto incelemesinde Einsteinium'u ele aldık. İlgi çekici bir isme sahip olan bu coin nedir ve neyi amaçlıyor? İşte detaylar.

Einsteinium şöyle özetlenebilir: Biri Bitcoin‘i ele geçirmiş, bu işi tamamen yardım amacıyla kâr amacı gütmeyen işlerle birleştirmiş ve ortaya EMC2 çıkmış.

Einsteinium adını Einsteinium elementinden, token’ı EMC2’i ise Albert Einstein’in meşhur E=mc2 formülünden alıyor.

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılacağı gibi Bitcoin tabanlı. Amacı, bilimsel projeleri ve araştırmaları fonlamak.

Einsteinium Vakfı’na ait olan bir kripto para olan EMC2’nin her blok ödülünün %2.5’i vakfa, %2’lik kısmı finansal ve bilimsel araştırmalara, %0.5’lik kısmı pazarlama ve reklam maliyetlerine gidiyor.

Vakfın bilimsel araştırma ve projeleri finanse etmenin dışında uzun vade hedefleri arasında kendi okullarını kurmak da var.

Şimdiye kadar 16 milyon adet EMC2’yi bilimsel projeler için harcadıklarını iddia ediyorlar.

Sehtekarlık iddiaları

Einsteinium ile ilgili ortada henüz aydınlatılmamış birkaç önemli iddia bulunuyor.

Bunlardan ilki haftalar öncesinden “19 Aralık’ta herkesin aklını başından alabilecek bir duyuru yapacağız” şeklinde bir açıklamada bulunmaları, bu açıklamanın ardından fiyattaki olağanüstü yükseliş ve sonrasında duyurunun sadece madencilik algoritmasının değiştirilmesiyle ilgili olduğunun ortaya çıkması ve fiyatın devasa bir düşüş göstermesi.

Bu anonstan önce fiyat 0.5$ civarında geziniyordu. Ay başında yapılan açıklamayla 2.74$’a kadar yükselen fiyat, beklentinin karşılanamasıyla birlikte 0.9$’a kadar geri çekildi.

Binlerce insan zarara uğrarken ekip spekülatif duyularla piyasayı manipüle etmekle suçlandı.

Öte yandan Einsteinium’un zaten kripto paraların teknolojisine ilişkin yenilik getirecek bir hedefi yok. Yalnızca bir hayır kurumu olma misyonu üstlenmiş durumdalar. Dolayısıyla Einsteinium’un değeri, kripto para teknolojisine getireceği yeniliklerle değil şirketin değeri ve yatırım yapılan projelere göre ölçülecek.

Einsteinium coin nasıl alınır?

Einsteinium; Bittrex, Poloniex ve Cryptopia’da işlem görüyor. Almaya karar vermeniz halinde bu borsalar üzerinden satın alabilirsiniz. Son verilere göre EMC2’nin toplam işlem hacminin yüzde 72’si Bittrex, yüzde 26’sı ise Poloniex’te.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl