ABD’li ekonomist El-Erian: Yaşananlar bankacılık krizinin yanından bile geçmez

ABD'nin en önemli ekonomistlerinden biri olan Muhammed EL-Erian, mart ayında yaşanan ve şu anda devam ettiği belirtilen sorunların bir bankacılık krizi olmadığını söyledi. El-Erian ayrıca, Fed fazla yanlış politika uygulamadığı sürece bir resesyon yaşanmayabileceğini, özellikle iş gücü rakamlarının bunu gösterdiğini belirtti.

el-erian

ABD’nin ünlü ekonomistlerinden Muhammed El-Erian, CNBC’de katıldığı bir programda ülkesinin şu an bir bankacılık krizi yaşamadığını söyledi. Özellikle Fed’in faiz artırımlarına geç başladığını belirten El-erian, yaşananlardan en çok zarar görenlerin ise küçük ve orta ölçekli şirketler olduğunu söyledi.

ABD’nin hala bir resesyonun önüne geçebileceğini çünkü iş gücü rakamlarının bunu gösterdiğini belirten ünlü ekonomist şu ifadeleri kullandı:

“Resesyona girmek zorunda değiliz”

Umarım Fed, ekonomiyi soğutmak isterken işsizliğin çok fazla artmasıyla birlikte resesyona neden olmaz. Bunu daha önce de söyledim. Fed faiz artışlarına geç başladı. Çok geç… Şimdi de işsizlik oranlarının artmasını istiyorlar. Ancak bu oranın nereye kadar çıkabileceğini kimse bilemez. Fed politikaları yanlış devam etmediği sürece bir resesyona girmek zorunda değiliz. Cuma günkü iş rakamlarına bakın. İnsanların görmek istediği rakamlar vardı. Sağlam bir iş katılımı vardı. Bu arz ve talep için oldukça olumlu. Bence resesyon engellenebilir.

“Bu bir bankacılık krizi değil”

Şunu söylemek lazım, biz bir bankacılık krizi yaşamıyoruz. Hatta yanından bile geçmiyoruz. Bazı bankaları etkileyen bir karmaşa dönemi oldu ancak büyük bankalar etkilenmedi. Eğer bir bankacılık krizi olacaksa, büyük bankaların etkilenmesi gerekir. Ayrıca büyük bankaların da sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Peki burada en çok zararı kim gördü? Ve görecek? Küçük ve orta ölçekli şirketler… Onların iş yapamaması, ekonomiye zarar verir ve enflasyon hedefine ulaşmanın yolu da bu olmamalı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl