Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

2

İngiltere Merkez Bankası’ndan bankalara “eksi faiz” uyarısı

Geçen ay faiz oranlarını, gerekli gördüğü takdirde sıfırın altına indirebileceğini açıklayan İngiltere Merkez Bankası'ndan (BoE), özel bankalara sıfır ya da eksi faiz uyarısı geldi. BoE bankalara bu duruma ne kadar hazırlıklı olduklarını sordu.

pound-sterlin

CNBC’de yer alan habere göre, koronavirüs pandemisi sebebiyle son dönemde İngiliz bankalarının İngiltere halkına destek olacak gücünün olup olmadığının tartışma konusu olduğu Ada’da, Merkez Bankası sıfır ya da eksi faiz oranlarını gündeme getirmeye devam ediyor. BoE son olarak diğer bankalara bu durum için hazırlıklı olup olmadıklarını sordu. BoE Başkan Yardımcısı Sam Woods bankalara yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce de açıkladığımız bu çalışmanın bir parçası olarak size sıfır ya da eksi faize, ya da bir rezerv ücret ödeme sistemine hazırlıklı olup olmadığınızı ve bu konuda yaptığınız hazırlıkları sormak istiyoruz.”

Woods ayrıca, sıfır ya da negatif faize geçiş konusunda teknolojik bir engel olup olmadığını bilmek istediğini belirtirken “Kısa vade çözümler ya da çalışmalar yapıp yapamayacağımızı veya kalıcı bir sistem değişikliğine gidip gidemeyeceğimizi de araştırıyoruz” dedi.

BoE, bankalara 12 Kasım’a kadar cevap verme süresi tanırken, para piyasaları ise geçen hafta, İngiltere Merkez Bankası’nın faizleri sıfıra indireceği yönündeki iddiaların tersine doğru hareket etmişti. Yatırımcılar da, sıfır altında bir faiz oranını Mart ayında değil, Mayıs 2021’de beklediklerini belirtiyorlar. BOE, ekonomiye koronavirüs krizi boyunca destek sağlamak için Mart ayında gösterge oranını yüzde 0,1 ile rekor seviyeye düşürmüştü.

Merkez bankasının bir sonraki hamlesinin, Kasım ayındaki 745 milyar sterlinlik tahvil alımını artırması olacağı belirtiliyor. BoE başkanı Andrew Bailey ise sıfır faiz oranlarının değerlendiriliyor olmasının, kesin bu uygulamaya geçileceği anlamını taşımadığını belirtti. Woods da Bailey’nin bu açıklamalarını mektubuna ekledi.

Kârlılık düşecek

Negatif oranlar, faizden para kazanan bankaların kârlılığını mutlaka düşürecek ancak Woods mektubunda direkt olarak bu konudan bahsetmedi ve sadece teknolojik hazırlıkların olup olmadığı konusuna değindi.

Öte yandan bankalar, bir sistem değişikliği olduğu takdirde küçük ve büyük yatırımcının işleri anlamında IT sistemlerinin entegrasyonu, bunun ne kadara ücrete ve zamana mâl olacağı konusunda hem uzun uzun hem de kısa vadeli plânları masaya yatırmaya başladı.

İngiltere’de bankalara ayrıca, hem evler hem de iş yerlerinin pandemiden dolayı uğradığı zararlar konusunda halka destek çıkması için büyük baskı yapılıyor. Brexit geçiş döneminin ardından da AB piyasalarına erişimde zorlukların yaşanması ve ekonominin bu durumdan da etkilenmesi bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl