Ünlü ekonomist El-Erian: Fed faiz artırımlarını bitirdi

Allianz şirketinde baş danışman olan ünlü ekonomist Muhammed El-Erian, katıldığı bir programda ABD ekonomisi ve Fed'in faiz politikasıyla ilgili konuştu. El-Erian, Fed'in bundan sonra faiz artırımına gitmesini beklemediğini belirtti ve "Fed, resesyona girmek yerine enflasyonun az da olsa yüksek kalmasını tolere edebilir" dedi.

el-erian

Finans dünyası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 13 Aralık’taki toplantısında faiz artırımına gidip gitmeyeceğini, hatta faiz indirimlerinin de ne zaman geleceğini merakla beklerken, ekonomist Muhammed El-Erian’dan önemli yorumlar geldi.

“Faiz artırımları bitti”

ABD medyasından Bloomberg Radyo’ya konuşan El-Erian, Fed’in bundan sonra faiz artırımına gitmeyeceğini düşündüğünü söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Fed faiz artırımlarını artık bitirdi. Finansal piyasa koşulları biraz daha gevşedi. Ben Fed’in bir resesyon gelmesinin önüne geçmek için, biraz daha yüksek enflasyonu tolere edebileceğini düşünüyorum. Bunu yapma kararı alabilirler. Ancak enflasyonda da sert bir yükseliş beklemiyorum”

“Fed’e güven tam anlamıyla yok”

El-Erian ayrıca Fed’in piyasalarla iletişim problemi olduğunu belirtti ve “Önemli derecede iletişim problemleri var. Güven problemleri var. Burada amaç, piyasaların size inanması ve yükün büyük bölümünü üstlenmesidir. Ancak benim gördüğüm, piyasalar Fed’in ne yaptığını umursamıyor. Piyasalar adeta ‘Ben senin faizi ne kadar artırdığını umursamıyorum” diyor” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl