Ünlü ekonomist El-Erian: Fed, bir kez daha faiz artırabilir

ABD'li ünlü ekonomist Muhammed El-Erian, katıldığı programda Fed'in faiz politikası hakkında öngörülerde bulundu. El-Erian, Fed'in büyük ihtimalle eylül ayında faiz artırmayacağını ancak bundan sonraki dönemler için de, bir faiz artırımı için kapıyı açık bırakabileceğini söyledi.

el-erian

ABD Merkez Bankası (Fed) önümüzdeki günlerde çok önemli bir karar daha alacak ve yeni faiz kararını açıklayacak. Piyasanın beklentisi yeni bir faiz artırımı olmayacağı yönünde ancak, enflasyonun hala yeterli şekilde düşmediğine yönelik yapılan açıklamalar daha sonraki toplantılarda yeni faiz artırımlarının gelebileceğinin işaretini veriyor.

“Bir artış daha yapabilirler”

Konuyla ilgili ABD televizyonu CNBC’ye konuşan ünlü ekonomist Muhammed El-Erian, Fed’in eylülde faiz artırımına gitmesini kimsenin beklemediğini ve sürpriz yaşanacağını sanmadığını ancak bir sonraki dönem için de bir açık kapı bırakılabileceğini söyledi:

“Fed sürekli olarak ekonomik verilere göre karar vereceğini söylüyordu. Eylül ayında bunu yapacaklarını düşünüyorum. Piyasalar da beklenti içinde değil. Ancak daha sonra bir kez daha artırım yapılması konusunda açık kapı bırakacaklardır. Bunu yapma sebepleri ise, birincisi, ekonomi onların beklentilerinden hala daha güçlü, ikincisi ise, petrol ve çeşitli gıdalarda hala yukarı yönlü hareketler görüyor olmamız. Dolayısıyla bunların etkilerini manşet enflasyonda göreceğiz. Diğer veriler de bu artışın daha geniş bir alana yayılabileceğini de gösterdi. Bu yüzden, evet, bu ay bir artış gelmez ama diğer ay faiz artırabilirler. Ayrıca çekirdek enflasyon da hala yüzde 4’ün üzerinde…”

El-Erian ayrıca Çin’deki olumsuz gidişatın devam edeceğini düşündüğünü ve kısa vadede bir düzelme beklemediğini söyledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl