Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

El Salvador başkanı Nayib Bukele açıkladı: Herkese 30 dolarlık Bitcoin

El Salvador'un Bitcoin'i yasal para ilân etme süreci yavaş yavaş ilerleme kaydetmeye başladı. Devletin resmi Bitcoin cüzdanına sahip ülkenin yetişkin olan her vatandaşına 30 dolarlık Bitcoin verilecek. Bir başka deyişle El Salvador, vatandaşlarına 'airdrop' yapacak.

El Salvador, Bitcoin’i benimsemeye hızlı başladı. 9 Haziran tarihinde Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden ve tüm dünyada ses getiren El Salvador, işi sıkı tuttuğunu gösterdi.

Her yetişkine 30 dolarlık BTC

Başkan Nayib Bukele TSİ bu sabaha karşı yaptığı canlı konuşmada, El Salvador hükumetinin her yetişkin vatandaşa 30 dolar değerinde Bitcoin vereceğini duyurdu. Bukele, hem android hem IOS cihazlarda çalışacak olan cüzdanın adının “Chivo” olduğunu söyledi. Chivo, İspanyolca olan bir kelime ve genelde sokak dilinde kullanılıyor. Anlamı ise, “havalı, ‘cool’, güzel…” El Salvador’lular, cüzdan kaydı yaptırırken hem kimlik bilgilerini hem de telefon numaralarını vermek zorunda kalacaklar.

Adım adım cüzdan kullanımını anlattı

Bukele, bu hamlenin kripto para kullanımını artırmasını beklediğini de söyledi. Bukele’nin cüzdanın nasıl kullanılacağını adım adım anlatması da dikkat çekti.

Anında dolara çevrilebilecek

El Salvador vatandaşları, cüzdandaki Bitcoin’lerini anında ABD dolarına çevirebilecekler. Ayrıca cüzdan herhangi bir veri depolamadığı için, hızlı ya da güçlü bir internet bağlantısına gerek olmayacak. Cüzdan bir bağlantı bulduğu her yerde sorunsuz çalışacak.

Ödemeler QR kod ile…

Cüzdan sahipleri, Bitcoin ödemelerini ya da gönderimlerini QR kod yardımıyla yapabilecekler. Cüzdanı kullanarak Bitcoin alıp satmak da mümkün olacak.

Bukele ayrıca El Salvador’un Bitcoin yasasının Eylül ayında resmen yürürlüğe gireceğini duyurdu. Chivo uygulaması da yine bu ay, Google Play ve App Store’da kullanıma açılacak.

Willy Woo: Bir gecede kullanıcı sayısı yüzde 2,5 artacak

Bitcoin yorumlarıyla bilinen ve uzun vadede çok ciddi bir fiyat artışı bekleyen Willy Woo da, Twitter adresinden El Salvador’un bu hamlesinin 4,5 milyon kişinin Bitcoin ailesine katılmasını sağladığını belirtti. Woo, “Bitcoin’in küresel kullanıcı hesap sayısı bir gecede yüzde 2,5 artacak” yazdı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl