El Salvador başkanından yeni Bitcoin açıklaması: Alımlara başlıyoruz

Dünyada Bitcoin'i resmi para yapan ilk ülke konumundaki El Salvador bundan sonra her gün 1 adet BTC almaya başlayacak. Açıklama devlet başkanı Nayib Bukele'den geldi.

Şu ana kadar 2381 adet Bitcoin alan ve yaptığı 105 milyon dolarlık yatırımı 41 milyon dolara düşen El Salvador da kademeli Bitcoin alımına geçiyor. Devlet başkanı Nayib Bukele, bu sabah saatlerinde attığı tweet ile duyuruyu yaptı ve “Yarından itibaren her gün 1 Bitcoin almaya başlıyoruz” dedi.

“Eleştirileri önemsemiyorum” demişti

Bukele kısa süre önce ABD medyasından Fox News’e bir de röportaj vermiş ve Bitcoin alımları ve elde edilen zarar konusunda getirilen eleştirileri artık önemsemediğini söylemişti. Orta Amerika ülkesi El Salvador, 2021 yılının Haziran ayında Bitcoin yasasını  meclisten geçirmiş ve Eylül ayında da yürürlüğe koymuştu. Daha sonra zaman zaman Bitcoin alımları yapan ülke, hangi cüzdan ile alım yaptığı ve BTC’lerin nerede tutulduğu konusunda ciddi eleştiriler de almıştı.

Bukele ise zaman zaman yaptığı açıklamalarda bazen ciddi bazen ise ironik şekilde alımları kendi telefonundan yaptığını dile getirmişti.

Geçtiğimiz günlerde iflas eden FTX borsasıyla da ilgili bir iddia ortaya atılmış ve El Salvador’un Bitcoin’lerini FTX borsasında tuttuğu belirtilmişti. Bukele ise bu iddiaları kesin bir dille yalanlamıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl