El Salvador’dan Bitcoin tahvilleri için önemli adım: Kongre’ye sunuldu

El Salvador'un bu senenin Mart ayında çıkarmayı plânladığı ancak sürekli olarak geciken "volkan tahvilleri" için yolu açacak önemli bir adım atıldı. Ülkede dijital menkul kıymet yasa tasarısı Kongre'ye sunuldu.

Bitcoin’i dünyada ilk kez resmi para ilân eden El Salvador, geçen sene Kasım ayında açıkladığı volkan tahvilleri projesinin önünü açacak dijital menkul kıymet yasa tasarısını Kongre’ye sundu. Ülkenin maliye bakanı olan Maria Luisa tasarıyı Kongre’ye getirirken Bitcoin Magazine’in verdiği bilgiye göre tasarı Noel öncesi oylamaya sunulacak.

Bilindiği üzere %6.5’luk yıllık getiriye sahip olan ve volkan tahvilleri de olarak bilinen bu yatırım araçları El Salvador vatandaşlığı almak isteyenler için de sürecin hızlı işlemesini sağlayacak.

Tahvil ihracı Bitfinex borsası tarafından yapılacak. Borsanın teknoloji yöneticisi olan Ardoino Twitter’dan yasa tasarısının sunulmasıyla ilgili, “Dijital menkul kıymet kanunu El Salvador’un hem Güney hem de Orta Amerika’nın finans merkezi olmasını sağlayacak” dedi.

Geçtiğimiz sene Kasım ayında El Salvador’da düzenlenen Bitcoin organizasyonunda başkan Nayib Bukele tarafından açıklanan Bitcoin tahvilleri projesi, 1 milyar dolarlık tahvil çıkarmayı hedefliyor. Liquid Ağı’nda çıkarılacak olan tahvillerin 500 milyon dolarlık kısmı direkt Bitcoin yatırımı yaparken diğer yarısı ise bölgedeki Bitcoin madencilik altyapısına harcanacak. Bitcoin şehri projesi de bu şekilde finanse edilecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl