Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

El Salvador’da Bitcoin yasasına karşı dava açıldı

8 Haziran'da Bitcoin'i yasal bir para birimi yaparak kripto para evrenini sallayan El Salvador'da bu kanuna itiraz geldi. Ülkenin muhalefet partisinin bir milletvekili ve bazı vatandaşlar kanunla ilgili dava açtı.

El Salvador’da muhalefet partisinden bir milletvekili ve bir grup vatandaş yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle, Bitcoin kanununa karşı dava açtı.

İspanya’nın önemli gazetelerinden El Mundo’nun haberine göre; Farabundo Marti National Liberation Front (FMNL) partisi milletvekili Jaime Guevara, bazı vatadaşlarla birlik olarak kanuna karşı çıktı.

“İnsanların ceplerini boşaltmak için…”

Guevara ile birlikte dava açan vatandaş grubunda olan Oscar Artero adındaki bir kişi ise, yaptığı yorumda, Bukele’nin bu kanunu çıkarırken, ülkeye gelecek zararları düşünmediğini ve bu yüzden dava açtıklarını belirtti. Konuyla ilgi bir basın toplantısı da düzenlenirken Artero ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’de vergi alınmaması, insanların ceplerini boşaltmak için tasarlanmış bir durum. İnsanları trade yapmaya zorlamak istiyorlar. Umarım Yüksek Mahkeme bizimle benzer görüşü savunur”

Bukele hakimleri görevden almıştı

Ancak uzmanlar, ülkenin en yüksek hukuk mercii olan Yüksek Mahkeme’nin, Bukele’ye karşı duran bir karara imza atmasının çok zor olduğunu belirtiyorlar. Hatırlanacağı üzere, Bukele Mayıs ayında koronavirüs pandemisi önlemlerini sebep göstererek, 5 yargıcı görevden almış ve yerine kısa sürede yenilerini atamıştı. Bukele’nin bu hareketi ciddi şekilde tepki görmüş ve kınanmıştı.
İlerleyen dönemde Nijerya, Panama ve Paraguay’da da Bitcoin konusunun tartışılması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl