El Salvador’da Nayib Bukele’ye Bitcoin tepkisi: “Başarısızlık”

El Salvador'un Bitcoin'i resmi para yapmasının ardından 1 yıl geçerken, Bitcoin'deki düşüş de ülke ana akım medyasının gözünden kaçmıyor. Medya kuruluşlar ve ekonomistler Bukele'nin "Bitcoin projesi"ni başarısızlık olarak nitelendirdiler.

El Salvador’da başkan Bukele’nin Bitcoin’in resmi para yapılışının 1. yıldönümünü sessiz geçirmesi medyanın gözünden kaçmadı. Ana akım medya yazarları ve ekonomistler Bukele’nin Bitcoin adımını bir “deneme projesi” olarak yorumlarken genel kanı ise bu projenin başarısız olduğu yönünde…

“Bitcoin harcamaları şeffaf değil”

Ülkenin önemli gazetelerinden El Diario de Hoy, BTC harcalamalrını eleştiren ekonomistlerin yorumlarına yer verdi. Aslında bu eleştiri ilk günden bu yana Bukele’ye yapılıyor. Öünkü Bukele’nin BTC harcamaları genelde sadece kendisinin Twitter hesabından yapılan açıklamalarla öğreniliyor. Bir finans uzmanı da hükumetin Bitcoin ile ilgili faaliyetlerini “doğaçlama ve şeffaflık olmayan bir deney” olarak nitelendirdi.

“Bitcoin’ciler gelecek diye inşaat sektörü şişirildi”

Medyanın üzerinde durduğu konulardan bir tanesi de ülkede artan altyapı çalışmalarıyla ilgiliydi. Ekonomist Jose Luis Magana, ülkedeki inşaat yatırımlarını bir “balon” olarak yorumladı:

“Ülkedeki emlak balonu da gittikçe şişirildi. Çünkü tüm sene boyunca Bitcoin bağlantılı birçok emlak projesinin geliştiğini gördük”

Bilindiği üzere özellikle Bitcoin ile vatandaşlık elde edilmesi ve vergisiz Bitcoin City projesi, Bukele tarafından duyurulduğunda birçok Bitcoin maksimalisti El Salvador’a yerleşmeyi düşünüyordu. El Salvador’daki yatırımların çoğu, özellikle El Zonte ve La Libertad bölgelerinde devam ediyor.

Bir başka haberde ise aynı yayın Orta Amerika Mali Araştırmalar Enstitüsü’nün bir makalesine atıfta bulundu ve Bukele hükumetinin Bitcoin’i benimseme plânları konusundaki “şeffaflık eksikliğinin endişe verici” olduğunu belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl