El Salvador’dan 21 Aralık’ta saat 21:21’de yeni Bitcoin alımı!

Bitcoin'i yasal para ilân eden El Salvador, yeni bir alım daha yaptı. 21. yüzyılın 21. yılının 21. günü anısına 21 adet BTC alımı yapıldığını belirten devlet başkanı Nayib Bukele, "El Salvador'un yüzölçümü de 21 bin kilometrekare. Bu da mı tesadüf!" yazması dikkat çekti. Bukele ayrıca alımları yerel saat ile saat 21:21'de yaptı.

Bitcoin’i dünyada yasal para haline getiren ilk ülke olan El Salvador, en büyük kripto parayı biriktirmeye devam ediyor. Artık dünyanın en çok tanınan devlet başkanlarından biri olan Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklama ile günün anısına 21 Bitcoin daha aldıklarını duyurdu.

21. yy’ın, 21. yılının, 21. günü…

El Salvador’un Bitcoin alımının arkasında ise ilginç bir sebep yatıyor. Bukele attığı tweet’te, “El Salvador’un yüzölçümü 21 bin kilometrekare. Bu da mı tasadüf! Sanmıyorum. Bugün ayrıca, 21. yüzyılın, 21. yılının, 21. günü. Bunu fırsat bilerek 21 Bitcoin daha alıyoruz.” dedi.

Önce yerel saat ile 21:00’da alım yapacağını açıklayan Bukele, alımı 21:21’e kadar bekletti ve tam bu dakikada 21 BTC aldı.

500 milyon dolarlık daha alacak

Latin Amerika ülkesinin elindeki toplam Bitcoin sayısı da bu alımla beraber 1141’e çıkmış oldu. Bilindiği üzere Kasım ayındaki Bitcoin festivalinde bir Bitcoin şehri kuracaklarını ve burada vergi olmayacağını belirten Bukele, 500 milyon dolarlık BTC daha alacaklarını açıklamıştı. Bu alımlar ise 1 milyar dolar değerdeki Bitcoin tahvillerinden elde edilecek gelirlerle karşılanacak.

El Salvador, Bitcoin yasasını Haziran ayında meclisten geçirmiş, 7 Eylül tarihinde ise resmen yürürlüğe sokmuştu. Ülkede ABD dolarının yanında Bitcoin de resmi para görevi görüyor.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl