El Salvador’dan KOBİ’lere kripto para tabanlı borç verme plânı

Bitcoin'i yasal para haline getirerek dünyada bir ilki başaran El Salvador, şimdi de kripto para tabanlı kredi verme plânı yapıyor. Solana bazlı bir platform olan Acumen ile çalışma amacında olan hükumet, 2022'nin ilk çeyreğinde küçük ve orta ölçekli işletmelere 10 milyon dolarlık kredi sağlayacak.

Latin Amerika’nin küçük ülkesi El Salvador, kripto para alanında büyük adımlar atmaya devam ediyor. Bitcoin’i yasal para haline getiren ülke şimdi de, küçük ve orta ölçekli işletmelere 2022’nin ilk çeyreği itibariyle 10 milyon dolarlık kripto para tabanlı kredi verme plânı yapıyor.

Solana tabanlı bir borç verme platformu olan Acumen, belirlenen bu miktarı El Salvador KOBİ Ulusal Komisyonu’na sağlayacak. KOBİ Ulusal Komisyonu, kayıt dışı kalan birçok girişimci ve serbest çalışan kişilere fon sağlamayı amaçlayan bir devlet kurumu olarak biliniyor.

Kaçak kredi sağlayıcılardan %2300 faizle borç

Acumen proje direktörü Andrea Gomez konuyla ilgili CoinDesk‘e yaptığı açıklamada kredi faizinin %6 ilâ %7 arasında olmasını beklediklerini ancak rakamın yüzde 10’a kadar da çıkabileceğini söyledi. El Salvador KOBİ Ulusal Komisyonu başkanı Paul Steiner de verdiği bilgide, El Salvador’daki şirketlerin %86’lık kısmının kayıt dışı çalıştığını ve bankacılık sektörüne erişimi bulunmadığını belirtti. Steiner ayrıca bu şirketlerin yüzde 98’lik kısmının da, yıllık %2300 faiz veren kaçak kredi sağlayıcılardan borç aldıklarını söyledi:

“Onlar, ayda %20 ilâ %25 arasında faiz alan tefecilerdir. Bunlardan kurtulmak istiyoruz. Hükumet, Acumen ile Ekim ayından bu yana iletişim halinde. Bitcoin’in yasallaştırılmasının ardından bu konuda da çalışmalar başladı. Ayrıca başka platformlarla da görüşmeler yapılıyor. Onlarla da anlaşmalar yapılırsa kredi değeri 200 milyon dolara kadar çıkabilir.”

Kripto, sabit coin’e dönüşüp kuruma gidecek

Sistem Acumen’in kripto paraları sabit coin’lere çevirip, USDT ya da USDT olarak KOBİ Ulusal Komisyonu’na göndermesiyle çalışacak. Kurum da, devlet bankası Banco Hipotecario aracılığıyla ABD dolarını KOBİ’lere iletecek. Borçlular ise, kredi ödemelerini tam ters şekilde ABD doları ile ödeyecek ve sonunda KOBİ kurumu da ödemeyi USDT veya USDC olarak Acumen’e yapacak.

Acumen yöneticisi Gomez, El Salvador Merkez Bankası’nın da Kasım ayında kendilerini resmi kredi sağlayıcısı olarak belirlediğini belirtirken, kredi şartlarının ise hala hazırlandığını söyledi. Gomez ayrıca Acumen’in şu anda 15 binden fazla kullanıcısı olduğu bilgisini de verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl