Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

El Salvador’dan sonra İran’dan da kripto para hamlesi

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan elektrik kesintilerinin önüne geçmek için 22 Eylül'e kadar kripto para madenciliğini durduran İran'dan beklenmeyen bir adım geldi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkedeki kripto para faaliyetlerinin yasallaştırılmasını istedi.

Hafta sonu El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin’i yasal para olarak ülkede kabul ettirme yasa tasarısını meclise götüreceğini açıklamasının ardından şimdi de İran’dan benzer bir hamle geliyor.

“Halkın sermayesini korumak için…”

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun toplantısına başkanlık etti. Toplantıda kripto paralar ve madencilik konusu da ele alınırken Ruhani şu ifadeleri kullandı:

“Halkın sermayesini korumak için kripto para faaliyetleri yasallaştırılmalı ve bakanlıklar bu konuda hızlı şekilde çalışma başlatmalı.”

İran’da kripto paralarla ödeme yapılması Türkiye’de olduğu gibi yasak ancak madenciliğe izin veriliyor. Buna rağmen yasa dışı madencilik faaliyetlerinin tam anlamıyla önüne geçilemediği için ciddi elektrik kesintileri yaşanıyordu.

Bu yüzden İran hükumeti, 22 Eylül’e kadar kripto para madenciliğini tamamen yasakladı. Ruhani ayrıca bu yasağın aynı şekilde devam edeceğini de belirtti.

İran’da kripto paralarla ilgili merak ettikleriniz için podcast yayınımız Bitcoin 2140’ta CoinIran kurucu ortağı Hadi Mahboob ile gerçekleştirdiğimiz yayını dinleyebilirsiniz:

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl