El Salvador’dan sonra Panama da Bitcoin yasa tasarısını meclise getiriyor

El Salvador'un ardından bir başka Orta Amerika ülkesi Panama da, önümüzdeki dönemde Bitcoin'in yasallaştırılma konusunu tartışacak gibi gözüküyor. Kongre üyesi Gabriel Silva yasa tasarısını Kongre'ye getirmeyi plânladığını açıkladı.

El Salvador’un Bitcoin‘i yasal bir para olarak kabul etmesi yavaş yavaş etkilerini göstermeye başladı. Başkan Bukele’nin, yasa tasarısını meclise getirmeyi düşündüğünü belirtmesinden sonra Panamalı politikacı Gabriel Silva da, Twitter’dan, kendileri için de en iyi seçimin kripto paraları desteklemek olduğunu söylemişti.

“Panama şartlarına uygun hale getireceğiz”

Gabriel Silva bu konuda harekete geçti ve CoinDesk’e yaptığı açıklamada gelecek ay Bitcoin ile ilgili yasa tasarısını meclise sunmayı plânladığını söyledi:

“El Salvador’un projesini olumlu, hırslı, ilginç ve kabul görmüş buldum. Aynı durumu Panama şartlarına uyarlamaya ve olumlu bir ortam oluşturmaya çalışacağız. Gelecek ay, konuyla ilgili yasa tasarısını meclise getirmeyi düşünüyorum. Panama’da şu anda belirli bazı para birimlerinin yasallaştırılması yasak. Bitcoin bunların içinde yok. Bu da işimizi kolaylaştırır”

Toplantılar başlıyor

Silva ayrıca konuyla ilgili olarak, Bitcoin kullanıcıları, kripto paralarla iş yapan şirketlerin yöneticileri, avukatlar ve devlet yetkilileriyle bir araya gelerek bu konudaki yol haritalarını netleştireceklerini belirtti. Yasa tasarısıyla ilgili detay vermeyen Silva, bunları ancak toplantıların ardından açıklayabileceğini söyledi.

“Vergi muafiyeti sayesinde kriptolar için uygun”

Ülke şartlarının kripto para şirketleri için uygun olduğunu belirten Silva şu ifadeleri kullandı:

“Çalışma izninden vergi muafiyetine kadar birçok konuda kripto para şirketlerinin ülkeye gelmesi sağlanabilir. Şartlar uygun”

“El Salvador gibi 3 günde kabul edilmeyebilir”

Muhalefet partisi konumunda olmalarına rağmen daha önce birçok konuda iktidar partisiyle ortak karar alabildiklerini belirten Silva, “Onlarla iyi bir diyaloğumuz var. Daha önce ortak kararlar alabildik. Merkezi yönetimin çeşitli bakanlıklarıyla da konuyu konuşacağım. Ekonomi ve maliye bakanlığı da bunlara dahil olacak. El Salvador’da olduğu gibi 3 günde kabul edilmeyebilir ancak başarılabilir. Vatandaşların da burada desteği var” dedi.

Para birimi ABD doları, merkez bankası yok

Para birimi ABD doları olsa da, Panama’nın Balboa adında yerel bir parası da bulunuyor ancak ülkede bir merkez bankası yok. Ülke 1904’ten bu yana ABD dolarını yasal para birimi olarak kullanıyor.

AB’nin vergi cenneti listesinde…

Avrupa Birliği de 2021’de yayınlanan, işbirliği yapılamayacak ülkeler ve yargı bölgeleri listesinde de, Virgin Adaları ve Seyşeller ile birlikte Panama’yı bir vergi cenneti olarak belirlemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl