Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

El Salvador’lu bakan: Bitcoin, doların yanında bir seçenek olacak

El Salvador Devlet Başkanı Naib Bukele’nin Bitcoin’i yasal para yapma isteğini açıklamasının ardından, ülkenin IMF ile olan 1 milyar dolarlık programında aksamalar olma ihtimali belirdi. Endişeleri gidermeye çalışan Ticaret Bakanı Miguel Kattan ise, “ABD doları yasal para olmaya devam edecek ama Bitcoin de bir seçenek olacak” dedi.

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin hamlesi, bu duruma karşı çıkması beklenen IMF’den ters bir tepki alacak gibi gözüküyor. Uzmanlar, başkan Bukele’nin Bitcoin adımının, IMF ile yapılması beklenen 1 milyar dolarlık anlaşmanın teknik açıdan sorun yaratabileceğini hatta anlaşmayı geciktirebileceğini belirtirken, duruma ise Ticaret Bakanı Miguel Kattan el atmaya çalışıyor.

“Sokakta atıştırmalık alırken bile kullanılıyor”

Kattan dün düzenlenen basın toplantısında konuştu ve Bitcoin’in, ABD dolarının yanında bir seçenek olacağını ve Bitcoin işlemlerinin ve fiyatının da ABD dolarına bağlı olacağını söyledi:

“ABD doları yasal para olmaya devam edecek ama Bitcoin de bir seçenek olacak. Trade yapmak isteyenler dolar fiyatı üzerinden bunu yapacak. Bitcoin hamlesi ve Bitcoin ile işlem yapabilme durumu kimsede endişe uyandırmamalı. Bitcoin sokakta atıştırmalık alırken bile kullanılabiliyor. Sınırlı da olsa zaten şu an kullanımı mevcut”

Öte yandan, Mayıs ayında başkan Bukele’nin 5 Yüksek Mahkeme yargıcını ve bir başsavcıyı görevden almasının da ABD ile ilişkileri gerdiği, Bitcoin hamlesi ile bu durumun daha da tırmanabileceği belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl