El Salvador’lu zenginden 200 milyon $’lık Bitcoin tesisine yatırım

Geçtiğimiz sene Eylül ayında Bitcoin'i resmi para ilân eden El Salvador'da, ülke dışında yaşayan bir vatandaş, 200 milyon dolar değerde olan ve içinde Bitcoin madenciliğinin de yapılacağı bir tesisin masraflarını karşılayacak. Hükumetin de bu desteğe onay verdiği belirtldi.

İsviçre’de yaşayan ve milyonlarca dolarlık bir fon yöneticisi olan Josue Lopez, kendi ülkesi olan El Salvador’da inşaatı başlayan bir yenilenebilir enerji tesisinin masraflarını karşılamak istiyor.

Ülke medyasına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan El Salvador’un ABD büyükelçisi Milena Mayorga, plânı açıklarken Lopez’in, içinde Bitcoin madenciliği de yapılacak ve aslında büyük bir yenilenebilir enerji tesisi olan projenin masraflarını karşılamak istediğini söyledi.

İnşaat dün başladı

Lopez’in destek olmak istediği bu proje ülkenin kuzeyinde yer alan Chalatenango bölgesinde hayata geçirildi ve inşaat dün başladı. Bu bölge, devlet başkanı Nayib Bukele’nin açıkladığı Bitcoin şehri projesinden bir hayli uzakta yer alıyor.

Büyükelçi Mayorga, altyapı çalışmalarıyla birlikte inşaatın yaklaşık 8 ay sürmesini beklediklerini belirtti ve “Bu projeyle birlikte çok daha fazla yenilenebilir enerji üreteceğiz. Ayrıca içinde Bitcoin madenciliği de yapacağız” dedi.

Ancak Mayorga tesisin elektrik kapasitesiyle ya da madencilik yapılacak cihazların üreteceği hash rate ile ilgili herhangi bir detay vermedi.

“Her şeyimi El Salvador’a borçluyum”

Konuyla ilgili konuşan ve devletin kendisinin arkasında olduğunu belirten Lopez de şunları söyledi:

“Ben her şeyimi El Salvador’a borçluyum. Güzel ülkemin menfaati için bu yatırımı yapacağım”

Bilindiği üzere El Salvador’da volkanik enerjiden üretilen elektrikle de Bitcoin madenciliği yapılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl