Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

El Salvador’un Bitcoin kullanımında 4 kat artış

Bitcoin'i yasal para olarak kabul eden El Salvador'da, en büyük kripto parayla yapılan havale işlemlerinin Mayıs ayında geçen seneye oranla 4 kat arttığı belirlendi. Ancak ülkede hala en çok kullanılan havale yöntemi fiat paralar...

El Salvador halkının, ülke yönetimi Bitcoin hamlesini yapmadan önce de ciddi şekilde en büyük kripto parayı kullandığı ortaya çıktı. 9 Haziran’da ülkede yasal olan ve 90 gün sonra da resmen yürürlüğe girecek olan Bitcoin yasasının ardından, ödemeler BTC ile yapılabilecek, ayrıca Bitcoin’de sermaye kazanç vergisi olmayacak.

400 bin dolardan 1.7 milyon dolara…

Reutres’in haberine göre, Mayıs ayında ülkede Bitcoin ile yapılan havale oranı geçen seneye göre 4 kat arttı. BTC ile yapılan ve bin dolar değerin altında olan havalelerin değeri 1.7 milyon dolar oldu. Geçen sene ise bu rakam 424 bin dolara eşitti. Yani El Salvador’lular aslında Haziran’daki kanundan önce de ciddi şekilde Bitcoin kullanmaya başlamışlar. Bu meblağda yapılan transferlerin genelde, ülke dışında çalışan El Salvador’lulardan geldiği belirtiliyor.

El Salvador başkanı Nayip Bukele de, kanunun kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, Bitcoin ile yapılan işlemlerin, 6,5 milyonluk nüfusun ödeme maliyetlerini azaltacağını ve ülkenin banka hesabı olmayan önemli bir bölümünün de finansal hayata katılımını sağlayacağını söylemişti.

Madencilik talimatı da verdi

Haberde ayrıca Bukele’nin, El Salvador’un enerji şirketi olan LaGeo yöneticilerine de, şirketin tesislerini kripto para madenciliğine elverişli hale getirmeleri için de talimat verdiği belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl