El Salvador’un resmi cüzdanı Chivo’ya ABD’li şirketten altyapı desteği!

El Salvador'un Bitcoin'i yasal para ilân etmesi kripto para topluluğunda heyecan yaratırken, bu durumla ilgili çok önemli bir detay da ortaya çıktı. Amerikan medyasından Forbes'un haberine göre El Salvador'un resmi Bitcoin cüzdanı Chivo'nun altyapısı Amerikan BitGo şirketi tarafından sağlanıyor.

El Salvador bugün hem kendi tarihi hem de dünya ekonomi tarihi açısından önemli bir adım atarken, Bitcoin’in yasal hale gelmesiyle ilgili çok önemli bir detay ortaya çıktı. ABD’nin amiral hemisi ekonomi medyası kurumlarından biri olan Forbes’un özel haberine göre, El Salvador’un resmi Bitcoin cüzdanı Chivo’nun altyapısı Kaliforniya merkezli BitGo şirketi tarafından sağlanıyor.

Haziran ayında kabul edilen yasa tasarısının teknik detayları uzun süre Nayib Bukele ve ekibi tarafından gzli tutulmuştu. Şimdi ise ülkenin bu önemli adımında ciddi yer tutan cüzdan uygulamasının altyapısının ABD’li bir şirket tarafından sağlanıyor olması ortaya çıkmış oldu.

Forbes’un haberinde ayrıca, konuyla ilgili El Salvador başkanlık sekreterliğine de soru sorulduğu ancak bir yanıt alınamadığı belirtildi.

30 dolarlık destek sadece Chivo’da

Bilindiği üzere, 6,5 milyon nüfuslu El Salvador’da herkes istediği Bitcoin cüzdanını kullanma hakkına sahip ancak vatandaş olanlar devletin kendilerine vermeyi taahhüt ettiği 30 dolarlık Bitcoin’i almak istiyorlarsa mutlaka BitGo destekli Chivo cüzdanını kullanmak durumundalar.

“Finansal özgürlük için bir fırsat”

BitGo CEO’su Mike Belshe ise Cumartesi günü, bu haberin detayları ortaya çıkmadan önce, El Salvador’un bu hamlesiyle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

“Dijital varlıklar, geleneksel finans paralarından çok farklı görünüyorlar. İnsanlar, bu varlıkların hayata nasıl entegre olacağını düşünüyor. Ancak ben bunun finansal özgürlüğün elde edilmesi açısından çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bir Cumartesi akşamı, bankaların kapalı olduğu bir saatte, aceleyle bir yere para göndermeyi başarmak, kelimelerle anlatılması zor bir durum. El Salvadorlular da bunun gücünü fark edecekler”

Şu anda sadece Bitcoin ve ABD dolarını destekleyen Chivo cüzdanları arasında yapılan işlemler için vatandaşlar ekstra bir ücret ödemeyecekler ancak fonlar cüzdandan çekilmek istenirse işlemler ücrete tâbi olacak.

Her ne kadar BitGo, bu büyük anlaşmaya imza atmış olsa da, ülkede Bitcoin konusunda destek sağlayan tek şirket değil. Haziran ayındaki Bitcoin konferansında El Salvador’un bu hamlesini gözyaşları içinde anlatan Strike kurucusu Jack Mallers da, 600 kadar vatandaşın yaşadığı ve 15 işletmenin Bitcoin kullandığı küçük sahil kasabası El Zonte’deki bir projenin parçası olarak El Salvador’a destek veriyor.

Chivo cüzdanlarında kesinti yaşandı

Öte yandan başkan Bukele Twitter’dan cüzdan sunucularının kapasitesini artırdıklarını, bu sebeple de kurulumda sorunlar yaşandığını açıkladı. Bukele, “Sunucularının kapasitesini arttırırken bağlantıyı kesmek zorunda kaldık. Bu çok basit ve hemen düzeltilecek bir sorun ancak, cüzdan bağlantısı kesilmeden halledilemiyor. Biraz sabır” dedi.

Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında da, Mike Novogratz’ın sahibi olduğu ve CEO’luğunu yaptığı Galaxy Digital’in BitGo’yu 1.2 milyar dolara satın alacağı yönünde haberler yapılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl