Warren’dan bu kez olumlu mesaj: Kripto paralar iyi yönde de kullanılabilir

Kripto paralara karşı çok net bir tavır koyan ve dün Hazine Bakanı Janet Yellen'ı bir an önce hareket etmeye çağıran ABD'li senatör Elizabeth Warren, katıldığı programda şaşırtıcı şekilde olumlu açıklamalarda bulundu. Kripto paraların bir an önce regüle edilmesi gerektiğini belirten Warren, "Sorulması gerken soru ise kripto paraların hangi yönde iyi kulanılabileceği, hangi yönde ise risk oluşturabileceğidir." dedi.

warren

Kripto para topluluğunun son dönemde en çok konuştuğu isimlerden biri olan ABD’li senatör Elizabeth Warren, CNBC’deki Squawk Box programına katıldı ve kripto paralar hakkında konuştu.

Kendisinin vurgulamak istediği mesajın regülasyonlar olduğunu belirten Warren, kripto paraların iyi alanlarda da kullanılabileceğini belirtti. Merkez bankası dijital paraları ve genel anlamdaki dijital paraların, banka hesabı olmayan insanların sisteme katılması için çözüm olabileceğini belirten ABD’li senatör şu ifadeleri kullandı:

“Küçük yatırımcı, küçük trader yok olana kadar beklemek istemiyorum”

“Tarihten ders almak gerekir. İlaçları ne zaman regüle ettiğimize bakalım. Ne zamanki Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ‘Biz bu ilaçları test edeceğiz ve ona göre izin vereceğiz.’ dedi, o zaman bu sektör çok daha fazla yatırım aldı. Ve bu endüstri şu anda tüm dünyaya katkı veriyor. Açıkçası ben beklemek istemiyorum. Bir sürü insan, küçük yatırımcı, trader yok olana kadar beklemek istemiyorum. En başından konulan kurallar herkese güven verir.”

“Dijital paralar ve merkez bankası dijital paraları çözüm olabilir”

“Dijital paralar gerçekten ilgi çekici. Büyük bankaların tüm ülkedeki tüketiciye ulaşma konusunda sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Milyonlarca insanın banka hesabının olmadığını görüyoruz. Banka hesabı olsa bile faturalarını ödeyemediklerini görüyoruz. Dijital paralar ve merkez bankası dijital paraları bu konuda çözüm olabilir. Bu bizim önümüzü açabilir, sisteme daha fazla insanın girmesini sağlayabilir.”

“Kripto paralar iyi yönde de kullanılabilir”

“Finansal sistemimizde çok fazla sorun olduğu ortada… Sorulması gereken soru ise kripto paraların hangi yönde iyi kulanılabileceği, hangi yönde ise risk oluşturabileceğidir.”

“Regülasyonlar olmadığı zaman dolandırıcılar her yerde saklanabilir”

“Benim buradaki endişem, regülasyonlar olmadığı zaman dolandırıcıların her yerde saklanabiliyor olması. Bu kişiler trader’ları ve yatırımcıları sadece parası alınacak olan kişiler olarak görüyorlar. Şu anda olduğu gibi hiçbir şekilde regüle edilmemiş bir piyasada, en sonunda olacak olan, küçük yatırımcının ve vergi mükelleflerinin cezayı ödeyecek olmasıdır.”

“Kripto da dahil, her alanda vergi olmalı”

“Hangi alanda olursa olsun, isterseniz trilyonlarca dolarlık Amazon hisseniz olsun, yatlarınız, arabalarınız olsun, hangi varlık olursa olsun vergi ödenmelidir. Çok zengin olsa da, mesela 15 milyon dolardan fazla parası varsa, bu kişilere de az da olsa vergi konulmalı. Buradan gelecek olan para ihtiyaçları karşılamaya yetecektir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl