Alameda CEO’su Ellison: Yasa dışı olduğunu biliyordum, üzgünüm

FTX'in kardeş şirketi olan Alameda'nın başındaki isim olan Caroline Ellison'un bir hafta önceki mahkeme ifadesi resmen yayımlandı. Sam Bankman-Fried ile birlikte şirket yatırımcılarına ve kreditörlere yanlış finansal bilgiler verme konusunda anlaştıklarını belirten Ellison, "Bunun yasa dışı olduğunu biliyordum. üzgünüm" dedi.

dava-mahkeme

FTX gibi çöken Alameda’nın CEO’su olan Caroline Ellison’un 19 Aralık’ta mahkemeye verdiği ifadeler resmen açıklandı. Ellison, SBF ile şirketlere yanlış bilgiler verme konusunda anlaştığını ve bilerek bu manipüle edilmiş bilgileri sağladığını kabul etti.

“Evet, yasa dışı olduğunu biliyordum”

Ellison, ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Ronnie Abrams’a verdiği ifadede üzgün olduğunu ve yaptıklarının yanlış olduğunu bildiğini söyledi. Hakim, Ellison’a bir kez daha “Peki bu yaptıklarının yasa dışı olduğunu biliyor muydun?” diye sorarken, Ellison da “Evet” cevabını verdi. Alameda’nın eski CEO’su şunları söyledi:

“Yanlıtıcı finansal açıklamalar çeyreklik raporlar halinde sunuluyordu. Hem Alameda’nın aldığı hem de verdiği milyarlarca dolarlık borçların gizlenmesi durumu oluştu. Sayın Bankman-Fried ile, Alameda ve FTX arasındaki gerçek ilişkinin ve hatta Alameda’nın sağladığı kredilerin gizli tutulması konusunda anlaştık”

“Alameda’nın FTX müşterilerinin fonlarını kullanmaya başladığını anladım”

Ellison teknik olarak da Alameda’ya FTX üzerinde kolaylık sağlandığını söyledi:

“FTX yöneticileri, Alameda’nın FTX’teki hesabında, bazı fiat ve kripto paralarda eksi bakiyede işlem yapılması için de bazı özel programlar yüklediler. Alameda’nın limitsiz krediye ulaşım şansı da vardı. FTX’in tasfiye kuralları gereğince zorunlu olan bazı ödemeler de Alameda için zorunlu değildi. Eksi bakiyede faiz ödenmesi durumu da bizim için yoktu. Alameda hesaplarının ciddi şekilde eksi bakiyede olduğunu biliyordum. Alameda’nın artık FTX müşterilerinin fonlarını borç alarak kullandığını anlamaya başladım. Borçların ödenmesi için de FTX’ten fazladan birçok borç aldık. FTX, bu kredileri sağlamak için kullanıcı fonlarını kullanmak zorundaydı”

“Özür diliyorum”

Sözlerini kullanıcılardan özür dileyerek tamamlayan Ellison, müşteri fonlarının geri ödenmesi için iflastan bu yana çok fazla uğraştığını da belirtti:

“Alameda’ya yatırım yapanlar ve FTX müşterilerinden özür diliyorum. İki şirket çöktüğünden bu yana varlıkların yeniden alınabilmesi ve mağdurlara ödenebilmesi için çok uğraştım. Yaptıklarımın sorumluluğunu alıyorum ve suçumu da itiraf ediyorum”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl