Elon Musk’a Dogecoin ve Twitter davası açıldı

Son yıllarda Dogecoin'e verdiği destekle çok konuşulan Elon Musk'a, Twitter'ın logosounun yerine Dogecoin görseli yerleştirilmesinden ötürü toplu dava açıldı. Manhattan federal mahkemesinde açılan davada şikayetçiler, Musk'ı "insider trading" ile suçluyor.

Geçtiğimiz sene haziran ayında açılan 258 milyar dolarlık Dogecoin davasından 1 sene sonra Elon Musk, en büyük meme coin ile ilgili bir suçlamayla daha karşı karşıya kaldı. Musk’a Twitter’ın logosunun değiştirilip, yerine Dogecoin görseli koyulmasından ötürü de dava açıldı.

Nedeni bilinmiyor

Hatırlanacağı üzere Musk’ın sahibi olduğu Twitter’da nisan ayında, “mavi kuş” olarak bilinen logonun yerine Dogecoin görseli getirilmişti. Yaklaşık 4 gün süren bu değişiklik daha sonra sonlandırılmıştı. Bu süre içerisinde ise Dogecoin’de %30’dan fazla yükseliş yaşanmıştı. Elon Musk ya da Twitter yönetimi bu değişiklikle ilgili de bir bilgilendirmede bulunmamıştı.

İşte bu yaşananlar Musk’a toplu dava açılmasına neden oldu. Manhattan federal mahkemesine başvuran şikayetçiler, Musk’a “insider trading” suçlamasıyla dava açtılar.

“Pazarlama, manipülasyon ve ‘insider trading’ yapıldı”

Dava dilekçesinde Musk’ın 2021 yılında katıldığı ve Dogecoin hakkında konuştuğu Saturday Night Live programındaki sözleri ve bazı Twitter paylaşımları da yer alırken, şu ifadeler kullanıldı:

“Burada yapılan bilerek ve isteyerek uygulanan bir piyasa manipülasyonu, pazarlama stratejisi ve ‘insider trading’dir. Bu durum Musk’ın yatırımcılarını dolandırmasına ve kendisiyle şirketlerini ön plana çıkarmasına neden olmuştur”

Musk ayrıca mayıs ayında yine Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Milady Maker serisinden bir NFT’nin görselini paylaşmıştı. Bu paylaşımın ardından NFT serisiyle bir ilgisi bulunmayan Milady Meme Coin (LADYS) fiyatı yüzde 5000’den fazla değerlenmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl