Elon Musk, “Herkesten iyi biliyorum” dedi ve Fed’e yüklendi

Tesla CEO’su Elon Musk, Fed’in faiz politikalarına ilişkin yorumlarda bulundu. Musk, daha fazla faiz artırımının ciddi ölçüde bir ekonomik gerilemeyi tetikleyeceğini savundu.

Piyasaların nefesini tutup beklediği mayıs ayı Fed faiz kararı bugün 21.00’de açıklanacak. Tahminler 25 baz puan artırılacağı yönündeyken yorumlar da peş peşe gelmeye başladı.

Teknoloji milyarderi Elon Musk, Twitter hesabından eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers’ın ekonomik yorumlarına yanıt verdi. Summers, hesabından paylaştığı röportajında ABD’nin önümüzdeki yıl içinde resesyona kayma olasılığının yüzde 70 olduğunu öngörmüştü.

“Ölü bankalar mezarlığı”

Tesla CEO’su ve Twitter’ın sahibi, verdiği cevapta, ABD’deki bankaların iflasına atıfta bulunarak “ölü bankalar mezarlığı” dedi. Daha fazla Fed faiz oranı artışının ise ciddi bir ekonomik durgunluğa yol açacağını kaydetti. Ayrıca şirketlerinden elde ettiği verilerin kendisine ekonomiye ilişkin benzersiz bir gerçek zamanlı bilgi kazandırdığını ileri sürdü.

Musk’ın yanıtına göre, ılımlı bir ekonomik gerileme çoktan başladı. Daha fazla faiz artışının önemli bir ekonomik gerilemeye yol açmasının muhtemel olduğunu dile getiren Twitter’ın patronu, “Bu sözlerimi bir kenara not edin.” dedi.

Batan bankaların sorumluluğunu Fed’e yükledi

Musk, özellikle şu anda bankacılık sektörünü etkileyen istikrarsızlığa atıfta bulunup bunun son örneğinin First Republic Bank’ın çöküşü olduğunu belirtti. Bu, mart ayında yüksek faiz oranlarının tahvil varlıkları üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle bir banka operasyonuna maruz kalan Silicon Valley Bank’ın çöküşünden bu yana batan en son banka oldu.

Milyarder isim, bankacılık sistemindeki başarısızlıkların, Fed’in faiz artışlarından kaynaklanan önemli bir ekonomik gerginliğin göstergesi olduğunu savundu.

Uzmanlar, Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için geçtiğimiz yıl faiz oranlarını 475 baz puan artırması ekonominin aşırı sıkılaşmasına yol açarak potansiyel olarak bir durgunluğa neden olabileceği konusunda uyarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – 2023 Fed toplantı tarihleri

“Tesla’nın maddi kayıplarının nedeni Fed’in ‘aptalca’ kararları yüzünden”

Elon Musk, Fed’in faiz artırımlarını son yedi ay içinde 20’den fazla kez eleştirdi. Tesla CEO’su elektrikli araç şirketinin 2022’deki 600 milyar dolarlık pazar düşüşünün nedenini, Fed’in geçtiğimiz yıl aldığı ve “aptalca” olarak nitelendirdiği politika kararlarına bağladı. Ayrıca, enflasyonun Fed’in verilerine yansıyandan daha düşük olduğunu öne sürdü.

Musk’a göre, çok çeşitli şirket portföyü ona ABD ekonomisinin mevcut durumunu daha iyi anlamasını sağlıyor.

Musk, herkesten fazla bilgiye sahip olduğunu ileri sürdü

Ünlü milyarder, tweet’inde, Tesla, Starlink ve Twitter hakkındaki bilgisi sayesinde herkesten daha fazla gerçek zamanlı küresel ekonomik veriye sahip olduğunu belirtti.

Bazı analistler, enflasyonun birincil endişe kaynağı olmaya devam ettiğini ve dolayısıyla Fed’in yakın zamanda faiz oranlarını geri çekmeyi göze alamayacağını savundu.

Son olarak, CME FedWatch aracına göre, merkez bankasının çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan artırma olasılığı yüzde 80.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl