Elon Musk, kripto paralar hakkında meraklı olmayı sürdürüyor

Dünyaca ünlü mucit, yatırımcı ve girişimci Elon Musk, geçtiğimiz günlerde elinde kripto para birimlerini anlatan bir kitapla görüntülendi.

Elon Musk, tartışmasız dünyanın en büyük dehalarından biri. Şimdiye kadar Zip2, X.com, SpaceX, Tesla, SolarCity, Hyperloop, OpenAi, Neuralink ve The Boring Company gibi birbirinden önemli projeye imza attı.

Musk’ın bu projelere imza atmasının ardında bir şey öne çıkıyor: İnsan ırkının şu anda yaşanmakta olan zorlukla ya da gelecekte önemli bir sorun teşkil edeceği düşünülen konularla mücadele etmesine yardımcı olmak. Bir yanda fosil yakıt tüketim seviyelerini ele alarak Tesla adlı bir elektrikli otomobil şirketi geliştiriyor, bir yanda da SpaceX ile uzay araştırmalarına yöneliyor.

Bu nedenle Elon Musk konuştuğunda veya bir şey yaptığında insanların dikkatini çekiyor. Geçtiğimiz günlerde elinde kripto para birimleri hakkındaki bir kitapla fotoğraflandığında da söylentilerin odak noktası oldu.

Elon Musk’ın fotoğraflandığı kitap, Julian Hosp tarafından yazılan ve kripto paraların basitçe anlatıldığı Cryptocurencies Simply Explained adındaki kitaptı. Kitap, kripto para birimi, Blockchain, Bitcoin, ademi merkezileşme ve ICO dünyasına temel bir bakış sağlıyor.

Yazarı Dr. Julian Hosp, Blockchain dünyasındaki birçok şirkette görev alıyor ve bunlardan en önemlisi TenX adındaki bir fintech firması.

Kripto topluluğundaki pek çok insan, Elon Musk’ı kripto para birimleriyle ilgili bir kitapla fotoğraflandığını gördükten sonra heyecana kapıldı. Musk’ın bu kitabı neden elinde tuttuğuna dair pek çok teori var, bazıları basitçe sadece birileri tarafından teslim edildiğini söylüyor. Bununla birlikte bazıları da çok daha iyimser bir bakış açısıyla Musk’ın bu alanda kendi şirketleri Tesla ve SpaceX’te kullanılan bir dijital token yaratmayı amaçlamış olabileceğine inanıyorlar.

Şüphe yok ki Musk online ödeme sistemleri konusunda usta bir isim. 2000 yılında PayPal tarafından satın alınan e-posta ödemeleri ve online finans hizmetleri şirketi X.com’un kurucu ortağıydı. Aynı zamanda yine kurucu ortağı olduğu PayPal’da bir süre de CEO’luk yaptı. PayPal, 2002’de eBay’e satıldığında Musk, yüzde 11.7 ile en büyük PayPal hissedarıydı ve bu satıştan yaklaşık olarak 165 milyon dolar kazandı.

Dolayısıyla Musk’ın kendi dijital parasını veya blok zincirini yaratması çok uzak bir ihtimal olmaz.

Öte yandan Musk’ın bir yatırımcı olarak kripto para alanında küçük bir yatırımı var. Geçtiğimiz dönemde 0.25 Bitcoin’e sahip olduğu ve bunu kendisine bir arkadaşı tarafından yıllar önce verildiğini açıklamıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl