Elon Musk’a 7.5 milyar dolarlık dava şoku

Tesla CEO'su Elon Musk, 2022 yılında yaptığı 7.5 milyar dolarlık satış nedeniyle dava edildi. Dava dosyasında, Musk'ın bu satışı, şirket içinden bilgi alarak yaptığı öne sürülüyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, şirket içinden bilgi alarak (insider trading) 7.5 milyar dolarlık satış yaptığı iddiasıyla dava edildi.

Michael Perry adındaki bir Tesla hissedarı tarafından açılan davada, Musk’ın 2022 yılında 7.5 milyar dolardan daha fazla değere sahip Tesla hisselerini satarken şirketinin üretim ve teslimat rakamlarının beklentilerin altında olacağını bilerek hareket ettiği öne sürüldü.

Perry, Musk’ın Tesla’daki pozisyonunu kötüye kullandığını, şirkete ve hissedarlarına karşı güvene dayalı sorumluluklarını yerine getirmediğini iddia etti. Dava dilekçesinde, “Musk, görevini kötüye kullanmış ve içeriden aldığı finansal bilgileri kendi çıkarı doğrultusunda kullanarak kazanç sağlamıştır.” denildi. Davacı, mahkemeden Musk’ın bu satıştan elde ettiği karı şirkete geri iade etmesi yönünde karar almasını istedi.

Perry, Musk’ın Kasım 2022’de Tesla’nın dördüncü çeyrek beklentilerini karşılayamayacağını öğrendiğini, rakamlar bir sonraki ocak ayında açıklanmadan önce 7.53 milyar dolarlık hisse satışı yaptığını savundu. Tesla hisseleri, rakamların açıklanmasından sonraki ilk işlem gününde yüzde 12’den fazla düşerek 108 dolara kadar geriledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl