“Elon Musk, 33 milyar dolar kaybetti, eski CEO 42 milyon dolar kazandı”

Tesla CEO’su Elon Musk aylar süren bir mahkeme savaşının ardından Twitter’ı devraldı. Musk’ın ilk yaptığı icraat ise CEO Parag Agrawal, idari şef Vijaya Gadde ve finans müdürü Nel Segal’i acilen işten çıkarmak oldu.

Reuters’in kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Parag Agrawal görevden alınmakla kalmadı, Twitter genel merkezinden dışarı çıkarıldı. Musk’ın sosyal ağ platformunu satın alma girişiminde 33 milyar dolara kadar kayıp yaşadığı tahmin ediliyor. Bu arada, görevden alınan CEO Parag Agrawal, şirketteki bir yılını doldurmadan kovulduğu için 42 milyon dolar tazminat alacak.

Bir şirket temsilcisi Reuters’e yaptığı açıklamada, Agrawal’ın yıllık taban ücretinin ve ‘tüm hisse senedi hakedişlerinin’ araştırma firması Equilar tarafından tahmin edildiğini söyledi. Tahmin, şirketin vekaletnamesinde yer alan şartların yanı sıra Musk’ın teklif ettiği hisse başına 54,20 dolarlık fiyata da dayanıyor.

Geçtiğimiz yıl 29 Kasım’da Jack Dorsey Twitter’dan istifa etmiş ve Twitter yönetim kurulu Parag’ı Twitter’ın yeni CEO’su olarak ilan etmişti. Agrawal’ın 2021 yılı tazminatı 30.4 milyon dolardı ve kendisine hisse senedi hakkı olarak ödendi.

Bu arada Tesla CEO’su, Twitter satın alımını finanse etmek için nisan ayında 8.4 milyar dolar ve ağustos ayında 6.9 milyar dola olmak üzere 15.3 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı.

Reuters, Musk’ın bir yıldan kısa bir süre içinde sahip olduğu Tesla hisselerinin yaklaşık 32 milyar dolarını satarak şirketteki payını yüzde 20’den yüzde 15’e düşürdüğünü bildirdi.

“Parag kazandı, Elon kaybetti”

New York Üniversitesi’nde pazarlama profesörü olan Scott Galloway, “Bugün Parag 42 milyon dolar kazandı ve Elon 33 milyar dolar kaybetti. Bunu bir düşünün.” şeklinde tweet attı.

Daha sonra mahkeme dosyalarında ortaya çıkan metin mesajlarına göre Musk, şirket için teklif vermeye karar vermeden hemen önce nisan ayında Agrawal ile bir çatışmaya girdi.

Musk’ın kovduğu diğeri isim ırkçı saldırılara uğradı

Musk aynı dönemde Twitter’dan şirketin üst düzey avukatı Gadde’yi eleştirdi. Bunu, diğer Twitter hesaplarından yapılan Gadde’ye yönelik bir taciz dalgası izledi. 11 yıldır Twitter’da çalışan, aynı zamanda kamu politikaları ve güvenliğinden sorumlu olan Gadde’ye yönelik tacizler arasında ırkçı ve kadın düşmanı saldırıların yanı sıra Musk’ın kendisini kovması için yapılan çağrılar da yer aldı. Gadde, perşembe günü kovulmasının ardından, taciz tweet’leri bir kez daha alevlendi.

Musk’ın değişiklikleri Twitter’ın kullanıcı tabanını ve gelirlerini artırmayı hedefliyor

Perşembe günü erken saatlerde ilk büyük hamlesini yapan Musk, insanlığa yardım etmek için platformu satın aldığını ve “her şeyin serbest olduğu bir cehenneme” dönüşmesini istemediğini söyleyerek Twitter’dan çekinen reklamverenleri yatıştırmaya çalıştı.

Düşüncelerini genellikle tek satırlık tweetlerle yansıtan Tesla CEO’su, alışılmadık derecede uzun bir mesajda, “Twitter’ı satın almamın nedeni, geniş bir inanç yelpazesinin şiddete başvurmadan, sağlıklı bir şekilde tartışılabileceği ortak bir dijital kent meydanına sahip olmanın uygarlığın geleceği için önemli olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Musk kabul etti

Musk daha önce reklamlardan ve Twitter’ın reklamlara olan bağımlılığından duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirmiş ve büyük şirketlerin sosyal medyanın işleyişine ilişkin politikaları dikte etmesine izin vermeyecek ücretli abonelikler gibi diğer iş modellerine daha fazla ağırlık verilmesini önermişti.

Ancak Musk dün, reklamverenlere Twitter’ın “dünyanın en saygın reklam platformu” olmasını istediğine dair güvence verdi.

Musk ayrıca, içerik denetiminin olmamasının iş dünyası için kötü olduğunu, Twitter’ın reklam ve abone kaybetmesine yol açabileceğini de kabul etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl